به گفته یک پزشک، سازمان جهانی کنترل بیماری ها، مراقبت های بعد از واکسیناسیون را در افراد و در دسته های شغلی و سنین مختلف دسته بندی می کند و برای کادر درمان، کارمندان و افرادی که در منزل هستند، مراقبت های مجزایی را توصیه می کند.

به گزارش علاج نیوز،دکتر محمد پیری در گفت و گو  گفت: واکسن کرونا هم شبیه به دیگر واکسن هایی که افراد در گذشته دریافت کرده اند، یک سری عوارض دارد که نیازمند مراقبت است.

وی افزود: افرادی که واکسن را دریافت می کنند، ممکن است در محل تزریق، دچار علائمی مثل گرمی، قرمزی و تورم شوند، بنابراین خیلی توصیه نمی شود، که در دستی که فعالیت زیادی با آن صورت می گیرد، تزریق شود و افراد راست دست، بهتر است که واکسن را در دست چپ تزریق و به مدت ۱۸ تا ۲۴ ساعت از استحمام خودداری کنند.

این پزشک با تاکید بر اینکه افراد بعد از تزریق واکسن، نباید محل تزریق را دستکاری کنند، بیان کرد: دریافت کنندگان واکسن، می توانند از کمپرس های سرد و گرم استفاده کنند.

به گفته وی، سازمان جهانی کنترل بیماری ها، مراقبت های بعد از واکسیناسیون را در افراد و در دسته های شغلی و سنین مختلف دسته بندی می کند و برای کادر درمان، کارمندان و افرادی که در منزل هستند، مراقبت های مجزایی را توصیه می کند.

پیری با بیان اینکه مردم باید علائم شایع بعد از واکسیناسیون را بشناسند و براساس این علائم مراقبت های بعد از واکسیناسیون را انجام دهند، ادامه داد: تب و لرز، سردرد و کوفتگی بدن برای افراد بعد از واکسیناسیون کرونا عادی است و فرد باید در منزل مانده و با مصرف مایعات به استراحت بپردازد و ترجیحا در آن دو سه روز هم سرکار نرود.
این پزشک کردستانی گفت: علایمی همچون آبریزش بینی، از دست دادن حس بویایی و چشایی و گلودرد، بعد از تزریق، خیلی مرتبط با واکسن نیستند و ممکن است ابتلای حاد به ویروس کرونا باشد، در این صورت، فرد باید احتیاط بیشتری داشته باشد و خود را قرنطینه و ایزوله کرده و در اسرع وقت تست تشخیص کرونا را انجام و به پزشک یا مراکز درمانی مراجعه کند.
محمد پیری عنوان کرد: افرادی که قبلا به کرونا مبتلا شده، یا سابقه واکسیناسیون کرونا را با نوع دیگری داشته اند، نباید فکر کنند که دیگر نیازی به واکسن زدن ندارند بلکه این افراد باید بازهم واکسیناسیون را انجام دهند.
این پزشک بیان کرد: افرادی که دچار علائم ناشی از واکسیناسیون می شوند، علائم آنها معمولا در روز دوم ظاهر شده و در روز سوم رو به بهبودی می رود، این افراد باید از دست زدن به محل واکسن خودداری کنند و ۱۸ تا ۲۴ ساعت استحمام نکنند.

به گفته پیری، با تاکید بر اینکه بهتر است افراد کارمند، واکسیناسیون را زمانی انجام دهند که یکی دو روز بعد از آن تعطیل باشد، یا اینکه مرخصی بگیرند تا بتوانند در منزل استراحت کنند، حتما مایعات کافی مصرف کنند، و اگر دچار تب شدند بهتر است که آن را تحمل کنند، مگر اینکه کودک یا سالمند باشند که تب برایشان مضر است ولی اگر افراد جوان و میانسال در سن ۲۵ تا ۵۵ سال هستند، بهتر است که تب را تحمل کنند، اما اگر قصد داشتند تب و درد ناشی از واکسیناسیون را که کم کرده یا بهبود دهند،بهتر است که از دسته داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مثل بروفن و استامینوفن استفاده کنند.

وی تصریح کرد: داروهای تقویتی و ویتامین B,C می توانند اثرات مفیدی داشته باشند اما توصیه نشده که به عنوان مراقبت های بعد از واکسن کرونا به این افراد داده شود.

این پزشک عنوان کرد: افرادی که واکسن کرونا را دریافت می کنند، اگر در همان لحظه مبتلا به فورموهاتو کویید نشده باشند، نیازی به قرنطینه ندارند اما بهتر است که ماسک را داشته باشند و تجهیزات ضدعفونی و محافظت فردی را مثل قبل داشته باشند و با رعایت فاصله اجتماعی سعی کنند در محیط های شلوغ قرار نگیرند، چون حداقل دو الی سه هفته طول می کشد تا آنتی بادی ها در بدن به وجود بیایند.

پیری اعلام کرد: دوز اول واکسن ممکن است حفاظتی نباشد، بنابراین افراد باید از حضور در محیط های شلوغ و مشکوک بپرهیزند و مراقبت های بهداشتی را مثل قبل رعایت کنند و از لحاظ تغذیه ای نیز هیچ ممانعتی وجود ندارد و می توانند از مایعات و غذاهای پر پروتئین استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: اگر واکسیناسیون کرونا را انجام دادید و چند روزی از آن گذشته و یا اینکه دوز اول را انجام دادید و منتظر دوز دوم هستید، حتما حواستان باشد که در این فاصله زمانی رعایت های کامل موارد بهداشتی را داشته باشید.

این پزشک یادآور شد: بدن بعد از واکسیناسیون هنوز در مقابل ویروس کرونا ضعیف است و حتی نوع دلتا هم که اکنون شایع شده، امکان دارد که به خیلی از واکسن ها مقاوم باشد، بنابراین افرادی که واکسن زدند و هر دو دوز را دریافت کرده و یا افرادی که قبلا بیماری را به صورت کووید طولانی مدت گرفتند، نباید به این بسنده کنند که آنتی بادی در بدنشان وجود دارد، این افراد هم ممکن مستعد ابتلا به نوع دلتا باشند، چون در بدن مکانیسمی وجود دارد که آنتی بادی های خنثی کننده ممکن است سبب شوند که فرد دوباره مستعد بیماری باشند.

  • منبع خبر : آخرین اخبار