خواب فرآیندی است که اهمیتش در زندگی همه افراد به ویژه کودکان ثابت شده است. خواب به فرآیند رشد کودک کمک می‌کند. میزان خواب و نحوه‌ی خوابیدن، حاوی اطلاعات مهمی از وضعیت جسمی و روحی کودک است.

مسئله خواب فقط یک مشکل در بزرگسالان نیست. بچه‌ها نیز برای به خواب رفتن مشکل دارند. آن‌ها معمولاً والدین را در کنار خود نگه می‌دارند! در واقع زمان خواب می‌تواند به یک نبرد تبدیل شود. در اینجا ۱۰ نکته برای یادگیری چگونه پیروز شدن در این نبرد آورده شده است.

۱. تنظیم یک ساعت خواب اختصاصی
کودکانی که به مدرسه می‌روند، هر شب بین ۹ تا ۱۱ ساعت به خواب نیاز دارند، اما در نیاز‌ها و الگو‌های خواب آن‌ها تغییرات زیادی وجود دارد. اکثر بچه‌ها الگو‌هایی خاصی دارند و مهم نیست که شما چه کاری در این زمینه انجام می‌دهید. حتی اگر آن‌ها را دیر وقت به رختخواب ببرید، یک نبرد سر سخت خواهید داشت و برای نخوابیدن مبارزه می‌کنند تا زمانی که بدن شان برای خوابیدن آماده شود. این مهم است که بدانید کودک شما چه مدت زمانی به خواب نیاز دارد تا بتواند در هنگام بیداری سر حال بماند.

۲. زمان بیداری را تنظیم کنید
اگر می‌دانید کودک شما به چه میزان خواب نیاز دارد و چه زمانی باید به رختخواب برود، تعیین یک ساعت مشخص برای بیدار شدن در طول روز نیز بسیار ساده باشد. اجازه دهید فرزند شما در تعطیلات آخر هفته و روز‌های تعطیل کمی بیشتر بخوابد و سعی کنید کمی سخاوتمندانه در این باره عمل نمایید، اما این امر می‌تواند شما را برای یک شب طولانی و بی خوابی آماده کند. این ساعت‌های اضافی خواب مانند جت تاخیر روی فرزند شما تأثیر خواهد گذاشت و باعث می‌شود بدن در هنگام خواب احساس خستگی کند. بهتر است هر روز در یک ساعت مشخص آن‌ها را بخوابانید و از خواب بیدار کنید. 

۳. یک روال ثابت برای خواب ایجاد کنید
داشتن یک روال ثابت مخصوصاً برای نوزادان، کودکان نوپا و پیش دبستانی‌ها بسیار مهم است. انجام کار‌های خاص قبل از خواب، مانند استحمام یا خواندن یک داستان، به فرزندتان این سیگنال را می‌دهد که قرار است در آینده کمی نزدیک چه اتفاقی بیفتد. دانستن آنچه در آینده رخ می‌دهد به آن‌ها آرامش می‌دهد و به تدریج فضای مناسب برای خواب ایجاد می‌شود. بعد از مدت‌ها، بدن فرزند شما ممکن است به طور خودکار در ابتدای همین زمان مشخص برای خواب آماده شود.

۴- حداقل دو ساعت قبل از خواب تلویزیون را خاموش کنید
نتایج یک تحقیق تایید شده نشان داده است که نور ناشی از صفحه تلویزیون، تلفن یا مانیتور رایانه می‌تواند در تولید هورمون ملاتونین اختلال ایجاد کند. ملاتونین بخش مهمی از چرخه‌های خواب و بیداری است. هنگامی که سطح ملاتونین در بالاترین حد خود قرار دارد، بیشتر افراد خواب آلود شده و آماده رفتن به رختخواب هستند. تنها نیم ساعت تماشا کردن تلویزیون یا صفحه نمایش دیگر قبل از خواب می‌تواند به اندازه کافی در این پروسه اختلال ایجاد کند تا کودک شما برای دو ساعت دیگر هم سرحال باشد. اتاق خواب را به یک فضای بدون هیچ گونه صفحه نمایش الکترونیکی تبدیل کنید یا حداقل اطمینان حاصل کنید که تمام صفحه‌ها از زمان مشخصی کاملا خاموش هستند. همچنین بهتر است شب‌ها تلفن‌ها را از اتاق خواب خارج کنید.

۵- قبل از خواب استرس را کاهش دهید
هورمون دیگری که در خواب نقش دارد، کورتیزول است که به عنوان “هورمون استرس” نیز شناخته می‌شود. هنگامی که سطح کورتیزول زیاد است، بدن کودک شما قادر به آماده شدن برای به خواب رفتن نخواهد بود. قبل از فعالیت آرام، چراغ‌ها با نور کم و محیط ساکت را ایجاد کنید. این می‌تواند به جلوگیری از ترشح مقادیر زیاد کورتیزول در بدن فرزند شما کمک کند.

۶. ایجاد محیط مناسب برای خواب
در حالی که یک ایده آل می‌تواند خواب را برای کودک راحت‌تر کند، بسیاری از اسباب بازی‌ها می‌توانند آن را سخت‌تر کنند. ملحفه‌های نرم، تاریک شدن اتاق و ایجاد کردن یک آرامش نسبی می‌تواند به کودک شما کمک کند تا بین روز و شب تمایز قایل شود و راحت‌تر بخوابد.

۷. محیط را خنک نگه دارید
چرخه خواب فرزند شما فقط به نور (یا فقدان آن) بستگی ندارد. به درجه حرارت نیز حساس است. سطح ملاتونین به تنظیم افت دمای داخلی بدن مورد نیاز به خواب کمک می‌کند، از همین رو می‌توانید با تنظیم دمای خارجی به این روند کمک کنید. کودک خود را بیش از حد نپوشانید و فضا را بیش از حد گرم نکنید. درجه حرارت معمولی اتاق یا حتی کمی خنک‌تر برای تقویت خواب عمیق بهتر است.

۸. کمک به مقابله با ترس
به جای انکار ترس از خواب، به آن‌ها بپردازید. اگر اطمینان دادن به آن‌ها خیلی مفید واقع نمی‌شود، می‌توانید یک اسباب بازی مخصوص تهیه کنید که شب‌ها از آن‌ها محافظت می‌کند و یا اتاق شان را با “اسپری هیولا” قبل از خواب اسپری کنید. (یک قوطی کننده خوشبو کننده هوا با یک برچسب جدید خلاق به خوبی کار می‌کند.)
۹. تمرکز روی خواب را کاهش دهید
درست مانند بزرگسالان، بچه‌ها می‌توانند برای خاموش کردن مغز خود برای شب با مشکلاتی روبرو شوند. به جای اینکه اضطراب خود را با اصرار بیشتر بر روی خوابیدن بیشتر کنید، بیشتر روی ایده ایجاد آرامش و آرام کردن بدن کودک خود تمرکز کنید. 

۱۰. مراقب اختلالات خواب باشید
اگر علی رغم بهترین تلاش‌های شما، فرزند تان همچنان در خوابیدن یا خواب ماندن یا کابوس‌های مداوم یا ترسناک شبانه مشکل داشته باشد، ممکن است اختلال خواب واقعی داشته باشد. در مورد نگرانی‌های خود با پزشک متخصص کودکان صحبت کنید.