مکانیسم لخته خون کشنده کشف شد
با اعلام محققان آمریکایی در مکانیسم لخته شدن خون، یک نشانگر زیستی به نام کانال یونی حسی مکانیکی (PIEZO ۱) فعال می‌شود.

به گزارش علاج نیوز؛ حدود ۸۰ درصد مرگ و میر‌های ناشی از دیابت نوع دو با ترومبوز (ایجاد لخته خون در رگ‌ها) مرتبط است. از قدیم تصور می‌شد پروتئین‌های ترشح‌شده توسط رگ‌های خونی آسیب‌دیده منجر به لخته‌ شدن خون می‌شوند. مطالعات جدید محققان بیمارستان بریگام در آمریکا نشان می‌دهد مُحرک و مکانیسم دیگری زمینه‌ساز لخته شدن خون (ترومبوز) است.

بر اساس این مطالعه در این فرآیند یک نشانگر زیستی به نام کانال یونی حسی مکانیکی (PIEZO ۱) فعال می‌شود. محققان در آزمایشگاه اثرات و پتانسیل‌های این کانال را به عنوان یک هدف درمانی جدید برای پیشگیری از ترومبوز یا شناسایی افراد در معرض خطر بررسی کردند.

این مکانیسم نه تنها در افراد مبتلا به دیابت، بلکه در لخته شدن خون نیز نقش دارد. بر اساس این مطالعه افزایش گلوکز خون منجر به افزایش PIEZO ۱ در نمونه خون می‌شود و می‌تواند باعث ایجاد مجموعه‌ای از واکنش‌ها در مبتلایان به دیابت بشود که نتیجه آن لخته‌ شدن خون است.

در ادامه محققان PIEZO ۱ را مهار کردند و دریافتند از تشکیل لخته در افرادی که قند خون بالایی دارند، جلوگیری می‌شود. این مطالعه نیازمند بررسی تمام جوانب است؛ اما اُمید می‌رود برای جلوگیری از ایجاد لخته خون در مبتلایان به دیابت و بیماری‌های مرتبط موثر باشد.

نتایج این مطالعه در نشریه Science Translational Medicine منتشر شده است.

اخبار داغ مرتبط:

لخته شدن خون را جدی بگیرید

افزایش ۲۰برابری خطر لخته شدن خون توسط چند ماده غذایی

این علائم به شما می‌گوید جایی از بدنتان خون لخته شده است!