نوتروفیل داروی ضد سرطانی می‌سازد
اگزوزوم‌های نوتروفیل می‌توانند باعث مرگ سلول‌های توموری شوند بی آن که به سلول‌های مفید بدن آسیب وارد شود.

به گزارش علاج نیوز؛ محققان وزیکول‌هایی (حباب‌های سلولی) شبیه اگزوزوم مشتق شده از نوتروفیل را برای درمان سرطان مهندسی و دارورسانی هدفمند طراحی کرده‌اند.

نوتروفیل‌ها فراوان‌ترین سلول‌های ایمنی ذاتی در گردش خون انسان هستند و به عنوان اولین خط دفاعی برابر عفونت عمل می‌کنند که می‌توانند سلول‌های تومور بدخیم را با سمیت سلولی مستقیم توسط آنتی بادی‌ها و به‌ کارگیری سایر سلول‌های مؤثر ضد تومور از بین ببرند.

با این حال، اگزوزوم‌های مشتق شده از آن‌ها که از اجزای سلولی‌هستند و نوعی برقرار کننده ارتباط بین سلول‌ها و انتقال مولکول‌ها هستند، به ندرت برای درمان تومور مورد مطالعه قرار گرفته‌اند.

بیشتر بخوانید:

نشستن بیش از حد عاملی مهم در ابتلا به سرطان!

شیمی درمانی معمولاً در کلینیک استفاده می‌شود؛ اما اکثر دارو‌های شیمی درمانی فاقد توانایی هدف گیری تومور هستند و اثرات سمی روی سلول‌های طبیعی دارند.

اگزوزوم‌ها ذاتاً زیست سازگار و کم سم هستند و علاوه بر این می‌توانند از پاکسازی سیستم ایمنی میزبان فرار کرده و از موانع فیزیولوژیکی عبور کنند.

اگزوزوم‌های نوتروفیل با نانوذرات اکسید آهن تحت یک میدان مغناطیسی خارجی تجمع و مهندسی شده‌اند تا به اثر درمانی بیشتری روی تومور سرطانی بگذارند که به طور موثر رشد تومور را مهار می‌کنند و میزان بقا را در موش‌ها به میزان زیادی طولانی می‌کنند.

اخبار داغ مرتبط:

وضعیت بیماران مبتلا به سرطان بعد از واکسیناسیون کرونا

خوشبوکننده‌های ضدتعریق می‌تواند باعث بروز سرطان پستان شود

صبحانه مقوی برای حافظه که ضد سرطان است/ خطرناکترین عوارض نگه داشتن عطسه