استفاده از هوش مصنوعی برای شناسایی شبه کرونا
یک گروه تحقیقاتی دریافتند که از هوش مصنوعی می‌توان برای پیش‌بینی ویروس‌هایی مانند کرونا که انسان را آلوده می‌کنند، استفاده کرد.

به گزارش علاج نیوز؛ این تیم به رهبری محققان دانشگاه جرج تاون یک پروژه ۱۸ ماهه را برای شناسایی گونه‌های خاصی از خفاش‌ها که احتمالا حامل ویروس کرونای بتا هستند، انجام دادند.

کالین کارلسون، استادیار پژوهشی در بخش میکروبیولوژی و ایمونولوژی این دانشگاه گفت: اگر می‌خواهید این ویروس‌ها را پیدا کنید، باید این کار را با مشخصات میزبان‌های آن‌ها یعنی بوم شناسی، تکامل و حتی شکل بال‌هایشان، آغاز کنید. هوش مصنوعی به ما امکان می‌دهد داده‌های مربوط به خفاش‌ها را دریافت کنیم و آن‌ها را به پیش‌بینی‌های ملموس تبدیل کنیم؛ یعنی این که کجا باید به دنبال سارس بعدی باشیم.

این مطالعه جدید نشان می‌دهد که جست‌وجوی ویروس‌های نزدیک به هم می‌تواند بی‌اهمیت باشد؛ زیرا پیش‌بینی می‌شود بیش از ۴۰۰ گونه خفاش در سراسر جهان میزبان کرونای بتا باشند.

اگرچه منشاء SARS-CoV-۲ نامشخص است؛ اما ظهور سایر ویروس‌ها از خفاش‌ها به دلیل عواملی مانند گسترش کشاورزی و تغییرات آب و هوا، به یک مشکل رو به رشد تبدیل شده است.

بیشتر بخوانید:

مردی که ۱۰ دوز واکسن کرونا در یک روز زد

در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰، این محققان هشت مدل آماری مختلف را آزمایش کردند که پیش‌بینی می‌کرد چه نوع حیوانی می‌تواند میزبان کرونای بتا باشد. در طول بیش از یک سال، این گروه از محققان کشف ۴۰ میزبان خفاش جدید کرونای بتا را برای تایید پیش بینی‌های اولیه و به روز رسانی مدل‌های خود دنبال کرد.

آن‌ها دریافتند، الگو‌هایی که از داده‌های اکولوژی و تکامل خفاش استفاده می‌کنند، در پیش‌بینی میزبان‌های جدید بسیار خوب عمل می‌کنند. در مقابل، الگو‌های پیشرفته از علوم شبکه که از ریاضیات سطح بالا، اما داده‌های بیولوژیکی کمتر استفاده می‌کردند. به طور تصادفی تقریباً به همان خوبی یا بدتر از آن چه انتظار می‌رفت، عمل کردند.

دانیل بکر، استادیار زیست شناسی در دانشگاه اوکلاهاما، گفت: یکی از مهم‌ترین یافته‌های این مطالعه ارائه فهرست کوتاهی مبتنی بر داده است که نشان می‌دهد کدام گونه‌های خفاش باید بیشتر مورد مطالعه قرار گیرند.

وی افزود: پس از شناسایی این میزبان‌های احتمالی، گام بعدی سرمایه‌گذاری در زمینه نظارت بر درک مکان و زمان احتمال سرایت کرونای بتا است.

اخبار داغ مرتبط:

استفاده از هوش مصنوعی برای تشخیص منبع ویروس کرونا

کشف ژنی که خطر مرگ ناشی از کرونا را دو برابر می‌کند

تشخیص خودکار و سریع کرونا در چند دقیقه

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان