لزوم اصلاح مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها برای مبارزه با مقاومت میکروبی
گویا گفت: مصرف آنتی بیوتیک‌ها باید ساماندهی شود. وقتی شیوه نامه‌ای برای درمان یک بیماری تدوین و ابلاغ می‌شود، تمام مراکز بهداشتی و درمانی باید مطابق با آن عمل کنند.

به گزارش علاج نیوز؛ رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در اولین جلسه کمیته کشوری مهار مصرف بیش از حد آنتی‌بیوتیک‌ها که صبح امروز (۲۵ دی) برگزار شد، گفت: هم اکنون مقاومت میکروبی برای کشور‌ها مشکل ساز شده و به ابرچالش نظام‌های سلامت دنیا تبدیل شده است. به علت مقاومت میکروبی، اکنون برخی امراض به بیماری‌های غیرقابل درمان تبدیل شده اند.

با اعلام گویا مقاومت میکروبی از حد گذشته است و دیگر برای برخی از بیماری‌های نظیر سل، مالاریا، برخی از انواع اسهال و بیماری‌های مقاربتی درمان‌های معمولی پاسخگو نیستند.

او گفت: تهدید زیاده‌روی در مصرف آنتی‌بیوتیک‌‌ها مربوط به آینده نیست و ما هم اکنون در مرکز این تهدید قرار داریم. به دلیل بی توجهی به این مسئله، اکنون قیمت برخی دارو‌ها افزایش یافته‌اند؛ در صورتی که هم عوارض بیشتر و هم اثربخشی کمتری نسبت به دارو‌های قبلی دارند.

به گفته گویا نظام مراقبت مقاومت میکروبی در ۸ بیمارستان منتخب اجرایی شده است و در سال جاری تعداد این مراکز به ۱۶ بیمارستان افزایش خواهد یافت.

اخبار داغ مرتبط:

کشف گروه جدیدی از آنتی‌بیوتیک‌های طبیعی در بدن انسان

میکروپلاستیک‌ها می‌توانند مقاومت آنتی‌بیوتیکی را افزایش دهند

آنتی‌بیوتیک‌ها ممکن است خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش بدهند

منبع: روابط‌ عمومی وزارت بهداشت