آیا نوجوانان مبتلا به کرونا بیشتر در معرض دیابت هستند؟
مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا (CDC) اعلام کرد: کووید خطر ابتلا به دیابت را در نوجوانان تا ۲ برابر افزایش می دهد.

به گزارش علاج نیوز؛ طبق داده‌های آماری سلامت در آمریکا، نوجوانانی که سابقه عفونت ویروسی کرونا دارند، بیشتر در معرض ابتلا به دیابت هستند. یافته‌های اولیه مشاهده‌ای هستند و محققان خواستار مطالعه بیشتر در مورد ارتباط بین کووید و دیابت شده‌اند.

در بازه زمانی ماه مارس ۲۰۲۰ تا ژوئن ۲۰۲۱، محققان به بررسی میزان تشخیص‌های جدید دیابت در افراد زیر ۱۸ سال پرداختند و افرادی که عفونت کرونا را تجربه کردند و کسانی که تجربه نکردند را مقایسه کردند.

با بررسی یک و نیم میلیون کودک و نوجوان، محققان دریافتند که احتمال ابتلا به دیابت در بیماران مبتلا به کرونا در مقایسه با بیماران بدون سابقه ابتلا، ۱۶۶ درصد بیشتر است.

در بررسی داده‌ای دیگر که کمتر از ۹۰۰۰۰۰ پرونده بیمار را پوشش می‌دهد، افزایش ۳۰ درصدی در تشخیص دیابت به دنبال ابتلا به کرونا مشاهده شد. البته محققان تفاوتی میان دیابت نوع یک و دو قائل نشده‌اند و معتقدند که پزشکان باید نوجوانان را از نظر دیابت، در ماه‌های بعد از ابتدا به کرونا غربالگری کنند.

محققان می‌گویند: کرونا ممکن است از طریق حمله مستقیم به سلول‌های لوزالمعده که گیرنده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین ۲ را بیان می‌کنند، از طریق افزایش قند خون و تغییرات در متابولیسم گلوکز به دلیل عفونت، به دیابت منجر شود.

مشخص نیست که آیا شدت ابتلا به کرونا بر ابتلا به دیابت تاثیر می‌گذارد یا خیر و این که واکسیناسیون تا چه اندازه خطر دیابت را کاهش می‌دهد.

با این حال، عدم قطعیت در داده‌ها در حال حاضر باعث می‌شود محققان واکسیناسیون و پیشگیری از عفونت را در افراد برای کاهش هرگونه افزایش احتمالی خطر دیابت توصیه کنند.

اخبار داغ مرتبط:

کاهش سطح «گلوتاتیون» در بیماران نوع شدید کرونا

اومیکرون می‌تواند جوانان و نوجوانان را به شدت درگیر کند

تکرار تهدیدهای بهداشتی کرونا سبب اضطراب در کودکان می‌شود

منبع: نیواطلس