هر گز بلافاصله بعد از خوردن غذا نخوابید!
معمولاً بعد از خوردن غذا احساس خواب آلودگی شدیدی به انسان دست می‌دهد اما نکته مهم در این موضوع این است که خواب بعد غذا می‌تواند آسیب‌های جدی به شما بزند.

به گزارش علاج نیوز، افراد معمولاً بلافاصله بعد از غذا خوردن احساس خواب آلودگی می‌کنند و هیچ چیز به اندازه یک چرت کوتاه به آنها آرامش نمی‌دهد اما باید بدانید که این کار خطرناک است و باید از آن دوری کنید. خوابیدن و دراز کشیدن دقیقاً بعد از غذا خوردن باعث ایجاد نتایج نامطلوب می‌شود. در ادامه با ما همراه باشید.

سوزش معده

طبیعتاً اسید تولید شده برای گوارش غذا در معده وجود دارد و جاذبه باعث می‌شود که در معده باقی بماند اما زمانی که دراز می‌کشید، ممکن است دچار رفلاکس اسید معده شوید. در نتیجه بخش‌های حساس سیستم گوارشی دچار اختلال شوند که عاملی برای سوزش معده و احساس سوزش در قفسه سینه یا گلو خواهند شد.

کیفیت نامطلوب خواب

اگر سریعاً بعد از غذا خوردن بخوابید، کل سیستم گوارش شما هنگام خواب شروع به کار می‌کند و پروسه هضم به طور کامل در حین خواب انجام می‌شود و در نتیجه خواب با کیفیتی نخواهید داشت. ذهن شما نیز برای انجام سوخت و ساز همچنان فعال است و باعث می‌شود که به خواب عمیق فرو نروید. همچنین ممکن است سوزش معده باعث بیدار نگهداشتن شما شود.

بدخواب شدن و یا دیدن کابوس

همان طور که قبلاً هم گفتیم سوخت و ساز می‌تواند عاملی برای فعال ماندن مغز هنگام خواب شود. در نتیجه افراد در چنین حالتی ممکن است دچار کابوس شوند و خواب آشفته داشته باشند.

بیدار شدن برای رفتن به دستشویی

بعضی از افراد احساس می‌کنند که شبها بیش از همیشه نیاز به دستشویی رفتن دارند. علت آن هم مصرف کافئین موجود در غذای مصرفی آنها می‌باشد. گاهی اوقات نیز خوردن غذا دقیقاً قبل از خواب عاملی برای بیدار نگهداشتن شما و رفتن مداوم به دستشویی می‌شود.

اضافه وزن

زمانی که بعد از غذا خوردن سریعاً به رختخواب می‌روید، زمان کافی برای کالری‌سوزی بعد از وعده غذایی مصرفی ندارید و بنابراین احتمال دارد که دچار چاقی و اضافه وزن شوید. 

در چنین حالتی برای جلوگیری از مشکلاتی مثل سوزش معده و یا بی‌خوابی باید مدت زمانی را صبر کنید تا محتوای داخل معده وارد روده کوچک بشود که معمولاً متخصصان تغذیه این مدت زمان را سه ساعت می‌دانند.

اخبار داغ مرتبط:

۷ غذایی که هرگز قبل از خواب نباید بخورید!

وقتی خواب ظهر برای بدن مضر می‌شود!

راهکارهایی ساده برای داشتن خواب راحت

منبع: نمناک