آیا واکسن کرونا در بارداری ریسک زایمان زودرس را افزایش می‌دهد؟
ماه‌هاست که کارشناسان می‌گویند دریافت واکسن کرونا در بارداری بی خطر است. حال نتایج یک مطالعه جدید از این توصیه حمایت می‌کند.

به گزارش علاج نیوز، دکتر «هدر لیپکیند»، سرپرست تیم تحقیق از دانشکده پزشکی ییل آمریکا، گفت: «واکسن زدن علیه کرونا برای پیشگیری از بیماری شدید در زنان باردار مهم است.»

در این مطالعه، محققان بیش از ۴۶ هزار زن باردار را مورد بررسی قرار دادند. ۱۰۰۶۴ نفر یا تقریباً ۲۲٪ آنها، حداقل یک دوز واکسن کرونا را در دوران بارداری دریافت کرده بودند.

بیش از ۹۸ درصد از زنانی که واکسن زده بودند، این واکسن را در سه ماهه دوم یا سوم بارداری دریافت کرده بودند. حدود ۱.۷ درصد واکسن‌های خود را در سه ماهه اول دریافت کردند.

محققان دریافتند که تزریق واکسن کرونا در دوران بارداری با زایمان زودرس یا تولد نوزادان کم وزن در مقایسه با زنان باردار واکسینه نشده ارتباطی ندارد.

تولد زودرس، که در آن نوزادان زودتر از ۳۷ هفته به دنیا می‌آیند، و کم وزن بودن نوزاد، با خطر بیشتر مرگ و ناتوانی نوزاد همراه است.

این مطالعه نشان داد که سه‌ماهه‌ای که واکسن دریافت شد و تعداد دوزهای واکسن کرونای دریافت شده نیز با افزایش خطر زایمان زودرس یا تولد نوزاد کم وزن مرتبط نبود.

در این میان، زنان باردار از نظر تأثیر کرونا در گروه پرخطر قرار دارند. آنها در معرض خطر بیماری شدید و مرگ هستند و به احتمال زیاد نیاز به بستری در بخش مراقبت‌های ویژه، تهویه مکانیکی و اکسیژن‌رسانی خون به کمک دستگاه دارند.

اخبار داغ مرتبط:

آیا کرونا با زایمان زودرس ارتباط دارد؟