غذاهای مفید برای بهبود سریع سرماخوردگی و آنفلوانزا
در آغاز فصل زمستان، رژیم غذایی مناسب می‌تواند سهم بسزایی در درمان بیماری‌های سرماخوردگی و آنفلوانزا داشته باشد.

به گزارش علاج نیوز، رضا غیاثوند درباره تاثیر مواد غذایی بر پیشگیری از بیماری‌های عفونی در زمستان گفت: هر چند که درمان مشخصی برای عفونت‌های ویروسی وجود ندارد، اما تقویت سیستم ایمنی بدن با تغذیه مناسب به تخفیف علائم بیماری و بهبودی سریع‌تر کمک خواهد کرد. بدیهی است که عدم مراقبت کافی از خود در حین بیماری، وضعیت را تشدید خواهد کرد.

متخصص تغذیه می‌گوید که مصرف مایعات گرم: مصرف مایعات گرم ممکن است به تخفیف و بهبود گرفتگی‌ها و مشکلات تنفسی همراه با سرماخوردگی و آنفلوانزا کمک کند، همچنین مایعات گرم ممکن است به نرم شدن موکوس و تخلیه سلول‌های ویروسی از بدنتان کمک کند؛ لذا مصرف سوپ‌های گرم و یا نوشیدنی‌های گرم می‌توانند گزینه‌های موثری در تخفیف علائم سرماخوردگی و آنفلوانزا باشند.

زنجبیل

زنجبیل حاوی برخی ترکیبات ضد ویروسی است که می‌توانند در تخریب ویروس‌های مسبب آنفلوانزا و سرماخوردگی، موثر باشند. همچنین این مواد می‌توانند از طریق حمایت از تولید ترکیبات ضدمیکروبی و ضدویروسی، در تقویت سیستم ایمنی موثر باشند.

فلفل قرمز

فلفل قرمز تازه و یا پودر آن ممکن است در بهبود علائم سرماخوردگی و آنفلوانزا موثر باشند.ماده‌ای موسوم به کپسایسین که موجب تندی طعم فلفل قرمز می‌گردد، ممکن است به بهبود جریان خون و رساندن مواد مغذی و ویتامین‌ها به سلول‌های عفونی شده و به بهبود بیماری کمک نماید. همچنین تندی و تیزی همراه با آن می‌تواند به تخفیف گرفتگی‌ها در ناحیه سینه و حفره بینی کمک کند.

سیر

سیر حاوی برخی ترکیبات شیمیایی است که از خصوصیات قوی آنتی‌بیوتیکی و ضد ویروسی برخوردارند. این مواد ممکن است توانایی بدنتان برای تخریب ویروس‌های سرماخوردگی و آنفلوانزا را افزایش دهند. سیر همچنین ممکن است جریان خونتان را بهبود بخشد و به سیستم گردش خونتان جهت تحویل دادن مواد مغذی حیاتی و اکسیژن، و هیدراته نمودن سلول‌ها کمک کند.

مصرف مواد مغذی تازه و طبیعی

بی شک ترکیبات موجود در مواد مغذی تازه و طبیعی نظیر سبزیجات و میوه‌های تازه، مرکبات (نظیر پرتقال و گریپ‌فروت)، مغزها و بذرها در تقویت سیستم ایمنی در برابر بیماری‌ها مفید هستند.

غذاهای غنی از روی

مصرف غذاهای غنی از روی ممکن است در تقویت سیستم ایمنی و بهبود علائم سرماخوردگی و آنفلوانزا موثر باشد. مواد غذایی غنی از روی عبارتند از: حبوبات، نخودفرنگی، غذاهای دریایی، گوشت قرمز و لوبیای سویا.

این متخصص تغذیه تاکید کرد،  اجتناب از مصرف محصولات شیرین حاوی شکر: همان‌طور که ذکر کردیم رژیم غذایی بر تقویت سیستم ایمنی بدن موثر است. شکر توانایی سیستم ایمنی بدن را از طریق تقلیل توانایی گلبول‌های سفید خون در سرکوب مهاجمین باکتریایی و ویروسی، کاهش می‌دهد.

اخبار داغ مرتبط:

شیر زردچوبه؛ نسخه خانگی ضد سرماخوردگی

نسخه معروف سرماخوردگی که هیچ اثری ندارد!

۱۰ راهکار برای روز اول سرماخوردگی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان