کرونا در سراشیبی!
دی ماه اما رکورددار کاهش فوتی‌ها بود. از ابتدای این ماه، میزان فوتی‌ها از 60نفر بالاتر نرفت. با 44مورد شروع شد و روز گذشته به کمترین میزان در 23ماه گذشته رسید.

به گزارش علاج نیوز، روند کاهش موارد فوت کرونا از اوایل مهر ماه شروع شد. به‌طوری که در نخستین روز این ماه، ۳۱۷ نفر جانشان را از دست دادند و در آخرین روز، ۱۶۵نفر. در آبان‌ ماه هم وضعیت با همین روند ادامه داشت. روزهای اول این ماه، آمار فوتی‌ها بین ۱۲۴ تا ۲۰۰ نفر ثبت شد و در روزهای آخر به حدود ۱۰۰ نفر رسید.


در آذر اما میزان کاهش فوتی‌های روزانه کرونا چشمگیرتر بود، به‌طوری که از ابتدا تا پایان این ماه، تنها در نهم آذر، تعداد فوتی‌ها بالای ۱۰۰نفر یعنی ۱۱۹نفر اعلام شد و در سایر روزها، موارد فوت به ۴۱ نفر هم رسید که کمترین میزان جان‌باختگان روزانه کرونا در آذرماه بود.

دی ماه اما رکورددار کاهش فوتی‌ها بود. از ابتدای این ماه، میزان فوتی‌ها از ۶۰ نفر بالاتر نرفت. با ۴۴ مورد شروع شد و روز گذشته به کمترین میزان در ۲۳ماه گذشته رسید. در این میان آمار ابتلا هم روند نزولی طی کرد و به مرز ۱۰۰۰ نفر هم  رسید.


نکته مهم اما تعداد بستری‌هاست، با اینکه روزانه بین هزار تا ۲ هزار مورد جدید ابتلا به کرونا در کشور شناسایی می‌شود اما موارد بستری ناشی از این بیماری، روزانه کمتر از ۴۰۰ نفر است که نشان از ضعیف شدن بیماری‌زایی ویروس دارد.

همه اینها در شرایطی است که جهان در میدان نبرد با اومیکرون قرار دارد. در ایران هم براساس آخرین اعلام وزارت بهداشت، تاکنون ۱۹۴مورد تأیید شده ابتلا به اومیکرون شناسایی شده‌ است، با این حال هنوز تأثیر شیوع احتمالی اومیکرون در کشور، بر آمارهای روزانه مشهود نیست. روز گذشته معاون درمان وزارت بهداشت، تعداد مراجعه‌کنندگان سرپایی با علائم مشکوک کرونا به‌صورت روزانه را ۱۲۵۰نفر اعلام کرد که نسبت به پیک قبلی، کاهش داشته است.


در این میان تعداد بستری در آی‌سی‌یو هم حدود ۱۴۰۰ مورد است.شرایط فعلی را واکسیناسیون گسترده علیه کرونا ایجاد کرد، به‌طوری که براساس اعلام سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت به مهر، ۹۸درصد جمعیت هدف کشور، حداقل یک دوز واکسن را تزریق کرده‌اند. (جمعیت هدف اعلام شده برای ایران، حدود ۶۸ میلیون نفر درنظر گرفته شده که افراد بالای ۱۲سال را شامل می‌شود.)

به‌گفته فرشید رضایی، هم‌اکنون، ۶۵ درصد جمعیت کشور هم با تزریق ۲ دوز واکسن، در برابر بیماری ایمن شده‌اند. براساس اعلام او، از میان دانش‌آموزان هم ۸۵ تا ۹۰ درصد این گروه بالای ۱۲سال واکسن دریافت کرده‌اند. هر چند که تأکید می‌شود واکسیناسیون به تنهایی نمی‌تواند کرونا را مهار کند و باید برای ادامه این روند پروتکل‌های بهداشتی مورد توجه قرار گیرند.

اخبار داغ مرتبط:

احتمال رشد تصاعدی آمار کرونا در ایران با ورود سویه اومیکرون

آمار بستری مبتلایان به کرونای امیکرون رکورد یک ساله گذشته را شکست!

آمار فوتی‌های کرونا پس از ۶۶۶ روز به ۲۲ نفر رسید!

منبع: روزنامه همشهری