کاهش سطح «گلوتاتیون» در بیماران نوع شدید کرونا
بر اساس یک مطالعه جدید، در بیماران بستری شده با کرونا افزایش میزان فشار اکسایشی و کاهش سطح گلوتاتیون، مشاهده شد.

به گزارش علاج نیوز، محققان کالج پزشکی بیلور آمریکا تأثیر کرونا را بر میزان استرس اکسایشی، آسیب اکسایشی و گلوتاتیون، فراوان‌ترین آنتی اکسیدان فیزیولوژیکی، بررسی کردند.

در مقایسه با افراد سالم هم سن و سال که نمونه‌های آنها قبل از شروع پاندمی در سال ۲۰۱۹ جمع آوری شده بود، بیماران کرونایی بستری شده در بیمارستان دارای میزان استرس اکسایشی و آسیب اکسایشی افزایش یافته و کاهش سطح گلوتاتیون بودند.

نتایج نشان می‌دهد که مصرف مکمل GlyNAC، ترکیبی از پیش سازهای گلوتاتیون که قبلاً مشخص شده برای کاهش فشار اکسایشی و آسیب اکسایشی و افزایش گلوتاتیون و همچنین بهبود شاخص‌های سلامتی مانند التهاب مؤثر است، ممکن است برای بیماران مبتلا به کرونا مفید باشد. با این حال، مکمل GlyNAC هنوز در ارتباط با کرونا مورد مطالعه قرار نگرفته است.

دکتر «راجاگوپال سکهار»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره گفت: «افزایش فشار اکسایشی و کاهش سطح گلوتاتیون با برخی از مشکلات از جمله پیری، دیابت، عفونت HIV، اختلالات عصبی، اختلالات قلبی عروقی، بیماری‌های متابولیک عصبی، چاقی و موارد دیگر مرتبط است.»

وی در ادامه می‌افزاید: «ما گمان می‌کردیم که کرونا ممکن است بر فشار اکسایشی و گلوتاتیون نیز تأثیر بگذارد، و در این مطالعه ما این موضوع را در بزرگسالان بستری شده با کرونا در بیمارستان تأیید کردیم. یافته‌ها نشان داد که این نقایص در تمام گروه‌های سنی بزرگسال رخ می‌دهد و با افزایش سن بدتر می‌شود.»

فشار اکسایشی ناشی از تجمع رادیکال‌های آزاد، مولکول‌های بسیار واکنش‌پذیر است که می‌توانند به سلول‌ها، غشاها، لیپیدها، پروتئین‌ها و DNA آسیب برسانند. سلول‌های بدن برای محافظت از خود در برابر فشار اکسایشی، گلوتاتیون می‌سازند. هنگامی که سلول‌ها نتوانند رادیکال‌های آزاد را خنثی کنند، آسیب سلولی مضر می‌تواند رخ دهد و به طور بالقوه بر بسیاری از فرآیندهای فیزیولوژیکی تأثیر بگذارد.

اخبار داغ مرتبط:

یک بار ابتلا به کووید ۱۹ از ابتلا به کرونای شدید جلوگیری می‌کند

تاثیر برخی داروهای ضدافسردگی در مهار نوع شدید کرونا

نجات از ابتلا به کرونا با روشی جدید