رژیم اصولی برای لاغری زنان شیرده
کاهش وزن سریع برای خانم ها بعد از زایمان نادرست است و باید با حوصله و مشاوره اقدام شود مواظبت از نوزاد تازه متولد شده و عادت به زندگی جدید همراه با طفلی که به شدت به مادر وابسته است کار سختی است و نباید استرس بیشتر برای کاهش وزن را به آن اضافه کرد.

به گزارش علاج نیوز ، به طور معمول مادران در دوران بارداری دچار اضافه وزن می‌شوند و برای کاهش وزن بعد از زایمان باید راهکارهای اصولی و در زمان مشخص را در پیش بگیرند که در ادامه به آن می‌پردازیم:


اصول کاهش وزن برای زنان باردار

زنان باید برای کاهش وزن خود به تدریج از رژیم صحیح غذایی و فعالیت‌های ورزشی پیروی کنند. مادران بعد از زایمان به مدت سه تا شش ماه زمان نیاز دارند تا بتوانند وزنشان را کم کنند. آنها باید این نکته را در نظر بگیرند که در دوران بارداری به طور متعادل غذا بخورند تا با مشکل اضافه وزن، بعد از زایمان روبه رو نشوند.


بهترین راهکار برای کاهش وزن بعد از زایمان

در طول بارداری و مراقبت از کودک و شیردهی پس از زایمان، انتخاب رژیم غذایی سالم باعث حفظ وزن متعادل می شود. متأسفانه زنان نمی‌توانند بعد از زایمان به وزن سابقشان بازگردند. همچنین آنها نمی‌توانند با ورزش کردن به وزن اولیه خود برگردند. انتخاب رژیم غذایی متعادل، بهترین راه کاهش وزن، بعد از زایمان است.


نکاتی که باید بدانید

خانم‌ها تا یک سال بعد از زایمان، معمولاً به میزان ۰٫۵ تا ۳ کیلوگرم از وزن اضافه دوره بارداری‌شان را حفظ می‌کنند. کاهش این میزان وزن بدون این که به نوزاد ضرر برسد، زمان می‌برد. با کمی ورزش، فعالیت خود را آغاز کنید و تا زمانی که بدنتان برای ورزش بیشتر آماده است، این کار را ادامه دهید.


پیاده‌روی بهترین ورزش

بهتر است که در هر روز حداقل ۳۰ دقیقه پیاده‌روی عادی داشته باشید. در این پیاده‌روی می‌توانید فرزندتان را هم در کالسکه به‌ همراه خود ببرید.


کاهش وزن بعد از زایمان

معمولاً بعد از زایمان در مدت زمان کوتاهی، حدود ۵ کیلوگرم وزنتان کم می‌شود. این کاهش وزن سریع به دلیل خارج شدن نوزاد، جفت و مایع آمنیوتیک ایجاد می‌شود. مادران بعد از این کاهش وزن اولیه، بهتر است بنا به دلایل سلامتی و حفظ ایمنی، وزن خود را به تدریج کم کنند و حداقل در دوران شیردهی روزانه ۱۸۰۰ کالری مصرف کنند.


رژیم بعد از شیردهی

مادر علاوه بر این که برای سوخت‌وساز  بدن خود، کالری‌های لازم را دریافت می‌کند، باید برای بدن کودکش هم مواد لازم را دریافت کند. به همین دلیل باید تغذیه مادر، مناسب باشد و زمانی می‌تواند وزنش را کم کند که کودکش از مواد غذایی دیگر به جز شیر مادر استفاده کند؛ یعنی مادر از شش ماه دوم شیردهی، مجاز به کاهش وزن است.

اخبار داغ مرتبط:

تغذیه مناسب در دوران شیردهی

افزایش سریع شیر مادر بدون دارو!

بایدها و نبایدهای غذایی دوران شیردهی

منبع: روزنامه خراسان