حقیقتی تلخ درباره اضطراب و فشار عصبی
اضطراب از مشکلاتی است که افراد در تمام سنین با آن درگیر هستند و زنگ خطری برای سلامت ذهن و جسم افراد است در نتیجه باید توجه ویژه‌ای به آن داشت.

به گزارش علاج نیوز، وقتی که شما استرس و اضطراب می‌گیرید؛ سناریوهای زیادی داخل ذهنتان نقش می‌گیرد که کاملاً بی انتها هستند و شما را سردرگم می‌کنند اما آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که این استرس باعث خستگی‌تان می‌شود یا خیر؟ بله، استرس عامل ایجاد خستگی است اما به نظر شما چرا این اتفاق می‌‌اُفتد؟

هورمون استرس زیاد تولید می‌شود

استرس باعث می‌شود که شما خسته شوید، زیرا بدن تلاش دارد که تعداد هورمون‌ها را افزایش دهد. هر چقدر که شما بیشتر درگیر شوید، بیشتر تلاش می‌‌کند و‌ در نتیجه جسم خسته می‌شود، زیرا مدام در حال تولید این هورمون هاست.

قند خون بالا می‌رود

خستگی یکی از رایج ترین علائم افزایش قند خون است که با استرس رابطه مستقیم دارد و این موضوع در افراد دیابتی هم کاملاً قابل مشاهده است. زمانی که استرس می‌گیرید، قند خونتان بالا می‌‌رود و فشار خون نیز افزایش پیدا می‌کند و سطح کورتیزول نیز که هورمون استرس است، به طرز قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند که همین باعث ایجاد خستگی خواهد بود.

ذهنتان منفی می‌شود

استرس و اضطراب شما را خسته می‌کند، زیرا مدام در حال انجام یک کار تکراری منفی هستید و این رایج‌ترین علامت استرس در شماست و همین باعث می‌شود که افکار منفی، شما را آشفته کنند و اُلگوی خوابتان را به هم بریزند و شما را درگیر کنند.

مشکلات گوارشی پیدا می‌کنید

کاملاً طبیعی است که افراد هنگام استرس، دچار مشکلات گوارشی می‌شوند، زیرا سیستم عصبی مرکزی روی سیستم گوارش تاثیر بسیار زیادی دارد و همین باعث می‌شود که احساس کنند؛ باید به دستشویی بروند. همین مشکلات گوارشی و درگیری بدن برای دفع مواد زائد، بدن را خسته می‌کند.

استرس و اضطراب باعث می‌شود افسرده شوید

اضطراب و افسردگی با یکدیگر رابطه مستقیم دارند. تحقیقات نشان می‌دهد که این دو مورد از لحاظ عصبی شرایط یکسانی را برای فرد ایجاد می‌کنند. زمانی که افراد دچار افسردگی می‌شوند، مدام احساس خستگی می‌کنند و در نتیجه استرس می‌تواند با خستگی رابطه مستقیم داشته باشد.

مشکلات تنفسی پیدا می‌کنید

مشکلات تنفسی و استرس هم با یکدیگر مرتبط هستند و باعث می‌شوند که شما درگیر شوید و همین باعث نفس‌های کوتاه اما سریع می‌شود که جسم را خسته می‌کند، زیرا بدن می‌خواهد مدام اکسیژن دریافت کند و تلاشش افزایش پیدا می‌کند که همین باعث خستگی جسمی خواهد بود.

راحت نمی‌خوابید

زمانی که استرس دارید، خوابتان به هم می‌ریزد، زیرا فکرتان درگیر است و نمی‌دانید که دقیقاً باید چه کار کنید و در نتیجه اگر زیاد نخوابید، بدنتان استراحت نمی‌کند و در طول روز احساس خستگی دارید.

اخبار داغ مرتبط:

احتمال اختلالات اضطراب در مبتلایان به بیش فعالی ۴ برابر بیشتر است!

کاهش اضطراب با مصرف ۵ گیاه

اگر می‌خواهید بدانید چقدر با اضطراب درگیرید این آزمون را از دست ندهید!

منبع: نمناک