کرونا ریشه‌کن می‌شود؟
بسیاری از دانشمندان بر این باورند که کرونا هرگز به طور کامل ریشه‌کن نخواهد شد، اما این بیماری همه‌گیر در نهایت به یک بیماری بومی تبدیل خواهد شد.

به گزارش علاج نیوز، الیزابت هالوران، اپیدمیولوژیست در مرکز تحقیقات سرطان فرد هاچینسون در سیاتل، می‌گوید: «دیگر همه درباره رهایی یافتن از کووید۱۹ صحبت نمی‌کنند؛ چون این بیماری از بین نمی‌رود و این بدان معناست که این بیماری بومی خواهد شد.» این نشریه می‌نویسد: همه‌گیری ویروس کرونا در آستانه پایان دومین سال خود است؛ درست زمانی که کشورهای سراسر جهان، سویه جدیدی از این ویروس به نام اومیکرون را تجربه می‌کنند.

بسیاری از دانشمندان بر این باورند که کرونا هرگز به طور کامل ریشه‌کن نخواهد شد، اما این بیماری همه‌گیر در نهایت به یک بیماری بومی تبدیل خواهد شد. این بدان معناست که کووید۱۹ به گردش خود ادامه می‌دهد، اما مردم از طریق واکسیناسیون و عفونت‌های طبیعی، تاحدودی در برابر آن مصونیت پیدا می‌کنند که در پی آن انتقال ویروس کاهش می‌یابد. زندگی عادی شاید هرگز از زمان شروع همه‌گیری ویروس کرونا، انواع و سویه‌های مختلفی از آن پدید آمده، قرنطینه‌ها برقرار شده و واکسن‌هایی هم معرفی شده است.

مردم در سراسر جهان اکنون در آرزوی زندگی عادی و بدون کووید هستند اما بسیاری از دانشمندان معتقدند که ممکن است این آرزو هرگز تحقق نیابد. «هیل» در ادامه می‌نویسد: پس از گذشت این ۲۲ماه، اکنون بسیاری از گزارش‌ها و دانشمندان از گردش نامحدود ویروس کرونا می‌گویند که به آن وضعیت «آندمیک»( بیماری بومی) گفته می‌شود.

این بدان معناست که کووید۱۹ به طور کامل ریشه‌کن نمی‌شود بلکه ویروس به گردش خود ادامه می‌دهد و ازآن‌جا که افراد از طریق واکسیناسیون و عفونت طبیعی تا حدودی مصونیت کافی در برابر آن به دست می‌آورند، انتقال آن به میزان قابل توجهی کمتر خواهد شد. در ادامه این گزارش این‌طور می‌خوانیم: دیگر چهره‌های بهداشت عمومی نیز معتقدند کووید۱۹ در مسیر بومی‌شدن است. مدیران شرکت سازنده واکسن فایزر دراین‌باره می‌گویند که این بیماری تا سال ۲۰۲۴ با وضعیت یک بیماری بومی وجود خواهد داشت.

زمان و چگونگی بومی شدنِ بیماری کرونا

به گفته CNBC، مدیر ارشد علمی فایزر در این‌ باره گفته است: «زمان و چگونگی بومی شدن این بیماری دقیقاً به نحوه استفاده مؤثر جامعه از واکسن‌ها، درمان‌ها و توزیع عادلانه در مکان‌هایی که نرخ واکسیناسیون پایین است، بستگی دارد. همچنین ظهور انواع جدید ویروس نیز می‌تواند بر نحوه ادامه این بیماری همه‌گیر تأثیر بگذارد».

چالش متخصصان بیماری‌های عفونی اگر ویروس کرونا بخواهد به آرامی به یک معضل دایمی و در نهایت به یک بیماری بومی تبدیل شود، نظر برخی از متخصصان بیماری‌های عفونی این است که در این شرایط احتمالاً همه افراد در مقطعی از زندگی خود به آن مبتلا می‌شوند.

فرانسیس ریدو، پزشک بیماری‌های عفونی در ایالت واشنگتن، دراین‌باره به NBC گفت: «به نظر من ابتلا به کووید تقریباً اجتناب‌ناپذیر است. سوال واقعی این است که این عفونت چقدر شدید خواهد بود.» واکسن کمک می‌کند واکسیناسیون به کنترل بیماری کمک می‌کند. زیرا محققان در تگزاس دریافته‌اند که افراد واکسینه‌نشده که در آن ایالت زندگی می‌کنند ۲۰ برابر بیشتر از افراد واکسینه‌شده در معرض خطر مرگ ناشی از کووید۱۹ هستند.

در عین حال اگر کرونا در نهایت از حالت همه‌گیر به آندمیک (بیماری بومی) تبدیل شود، می‌تواند قابل پیش‌بینی و پایدارتر شود، مشابه آنفلوآنزا. اما هم‌اکنون محققان نمی‌توانند با قطعیت بگویند حتی سطح بومی کووید۱۹ چقدر می‌تواند خطرناک باشد.

اخبار داغ مرتبط:

پایان کرونا با اُمیکرون!

زمان پایان پاندمی کرونا مشخص شد!

چند سناریو درباره آینده کرونا/پایان همه گیری کرونا فرارسیده است؟