کاهش ضعف و سستی در دوره سالمندی از خطر زوال عقل می‌کاهد
بر اساس یک مطالعه جدید در مقیاس بزرگ، کاهش ضعف و سستی در افراد مسن می تواند یک راهکار موثر برای جلوگیری از زوال عقل باشد.

به گزارش علاج نیوز، نتایج مطالعه محققان دانشگاه اکستر انگلستان و دانشگاه دالهوسی کانادا نشان داد که ضعف یک فاکتور پرخطر قوی برای زوال عقل، حتی در میان افرادی که در معرض خطر ژنتیکی بالای ابتلاء به زوال عقل هستند، محسوب می‌شود و ممکن است از طریق سبک زندگی سالم قابل اصلاح باشد و از خطر زوال عقل در سالمندی جلوگیری کند.

تیم تحقیق داده‌های بیش از ۱۹۶ هزار فرد بزرگسال بالای ۶۰ سال را در بریتانیا بررسی کردند. آنها خطر ژنتیکی شرکت کنندگان را محاسبه کرده و نمره مربوط به ضعف را که نشان دهنده تجمع علائم مرتبط با سن، ناتوانی‌ها و بیماری‌ها بود، استفاده کردند. آنها این امتیاز را با امتیاز مربوط به رفتارهای سبک زندگی سالم، و افرادی که به زوال عقل مبتلا شدند، مقایسه کردند.

دکتر «دیوید وارد»، سرپرست تیم تحقیق از بخش طب سالمندان در دانشگاه دالهوسی، می‌گوید: «ما شاهد افزایش اسنادی هستیم مبنی بر اینکه انجام اقدامات معنادار در طول زندگی می‌تواند به طور قابل توجهی از خطر زوال عقل در سالمندی جلوگیری کند. تحقیقات ما یک گام بزرگ رو به جلو در درک این موضوع است که چگونه کاهش ضعف می‌تواند به بهبود چشمگیر پیشگیری از زوال عقل، صرف نظر از استعداد ژنتیکی آنها در ابتلاء به این بیماری کمک کند.»

در طول دوره ۱۰ ساله مطالعه، زوال عقل از طریق سوابق پذیرش ۱۷۶۲ نفر از شرکت کنندگان در بیمارستان تشخیص داده شد. بررسی‌ها نشان داد این افراد در مقایسه با افرادی که به زوال عقل مبتلا نشده بودند، بسیار بیشتر احتمال داشت که قبل از تشخیص، درجات بالایی از ضعف داشته باشند.

محققان دریافتند در افرادی که در بالاترین خطر ژنتیکی زوال عقل قرار داشتند، این خطر در افرادی که تناسب اندام داشتند کمتر و در افرادی که از سلامت ضعیفی برخوردار بودند، بالاتر بود که به عنوان درجه بالایی از ضعف سنجیده می‌شد.

در مجموع وجود ترکیبی از خطر ژنتیکی بالا و ضعف و سستی بالا بسیار آسیب زا است، به طوری که این گروه از شرکت کنندگان شش برابر بیشتر از شرکت کنندگانی که هیچ یک از این عوامل خطر زوال عقل را نداشتند، در معرض خطر زوال عقل بودند.

اخبار داغ مرتبط:

ارتباط افزایش ضربان قلب و ریسک زوال عقل

تغذیه نقش پررنگی در ابتلا به زوال عقل دارد

از دست دادن حافظه، نشانه زوال عقل نیست