واکسن نزده‌ها مانند بمب ساعتی عمل می‌کنند
یک متخصص بیماری‌های عفونی گفت: افرادی که واکسن نزده‌اند مانند بمب ساعتی عمل می‌کنند.

به گزارش علاج نیوز، محمدرضا صالحی، متخصص بیماری‌های عفونی درباره سویه جدید کرونا گفت: امیکرون نسبت به سایر ویروس‌هایی که با آن درگیر بوده‌ایم سرایت پذیری بیشتری دارد، کووید ۱۹ جهش‌های زیادی را انجام داده است و خیلی از این جهش‌ها ختم به سویه‌های با واگیری بالا نشده و در بسیاری از کشور‌ها محدود مانده است.

او افزود: برخی از جهش‌ها تبدیل به سویه‌های شدید شده است که امیکرون ششمین سویه به حساب می‌آید. مهمترین خصلت امیکرون تغییر در قسمتی از ویروس است، در میان ۳۰ تا ۵۰ پروتئین، کوچکترین قطعه تغییر کرده و رفتار اپیدمیولوژیک ویروس نسبت به نوع اولیه تغییر قابل ملاحظه‌ای پیدا کرده است.

این متخصص بیماری‌های عفونی با اشاره به اینکه امیکرون نسبت به دلتا سرایت پذیری بسیار بالایی دارد، ادامه داد: امیکرون به صورت خفیف و بیشتر شبیه سرماخوردگی با درگیری‌هایی کمتر است اما باید بدانیم که به تدریج موارد ابتلا در حال افزایش است.

صالحی گفت: تنگی نفس بیشتر نمایانگر درگیری ریوی است. گزارشاتی که از آفریقای جنوبی به دستمان رسیده است، نشان می‌دهد درصد افرادی که درگیری ریوی پیدا کردند، کمتر بوده است البته گزارشاتی از انواع شدید و فوتی هم وجود دارد.

او افزود: معمولاً افراد دچار گرفتگی بینی، عطسه، سرفه، خستگی و تب پایین می‌شوند و ضعف و بی حالی در آن‌ها شدید نیست. از افرادی که واکسن دریافت نکردند، درخواست می‌کنیم تا سریعاً برای تزریق واکسن اقدام کنند، زیرا آن‌ها همانند بمب‌های ساعتی هستند که اگر ابتلا پیدا کنند برای خودشان و اطرافیانشان دردسر ساز می‌شوند.

این متخصص بیماری‌های عفونی افزود: افراد دوازده تا هجده سال می‌توانند دو دوز واکسن را دریافت کنند، اما مجوزی برای دریافت دوز سوم ندارند.

اخبار داغ مرتبط:

تزریق دوز چهارم واکسن کرونا غیر قابل پیش‌بینی است

واکسن نزده‌ها و بازماندگان دلتا در مقابل اومیکرون ایمن نیستند

ایمنی ۱۰ هفته‌ای دوز سوم واکسن کرونا در برابر امیکرون!