در بهترین شرایط کرونایی هستیم/ اگر مراقب نباشیم وضعیت دگرگون می‌شود
عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا، شایعه انتشار سویه ‌دلمیکرون را تکذیب کرد.

به گزارش علاج نیوز، دکتر پیام طبرسی در ارتباط تلفنی با «سلام تهران» درباره شایعه گسترش سویه دلمیکرون، گفت: به هیچ وجه سویه‌ای با این عنوان نداریم. در اروپا و آمریکا چون به صورت همزمان سویه دلتا و امیکرون در حال چرخش است و ممکن است برخی از افراد مخصوصاً آنهایی که دچار نقص ایمنی هستند، به این دو ویروس گرفتار شوند، اسم ابتلای آنها دلمیکرون نامیده شده و نه تنها در ایران بلکه در سایر کشورها از جمله هند هم چنین سویه‌ای گزارش نشده است.

شایعه سویه دلمیکرون

وی با اشاره به خودکشی تلخ یک خانم جوان در هندوستان در پی انتشار شایعه سویه دلمیکرون، گفت: بعد از این اتفاق، مقامات علمی هند در یک سخنرانی اعلام کردند که چنین ویروسی در کشورشان دیده نشده است. بنابراین شایعه سویه دلمیکرون کلاً منتفی است و این عنوان هم برای کسانی استفاده شده که ممکن است همزمان به دلتا و امیکرون مبتلا شوند.

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در پاسخ به پرسش مجری «سلام تهران» مبنی بر اینکه چرا فضای رسانه‌ای در خصوص کووید ۱۹ تا این حد فعال است و علت تفاوت اطلاع‌رسانی آن نسبت به سایر بیماری‌های فصلی مثل آنفلوآنزا چیست؟، تصریح کرد: کرونا تمام سیستم درمانی دنیا را درگیر خود کرده است؛ فعلاً درمان قطعی ندارد و در برخی از افراد هم شدت می‌گیرد که باعث شده مورد توجه قرار بگیرد. به طور مثال، چند روز پیش در آمریکا در یک روز ۳۱۰۰ نفر جان خود را بر اثر کرونا از دست دادند. این آمار برای کشوری که در تکنولوژی درمان بسیار پیشرفته است، عدد بزرگی است؛ چرا که و ممکن است بیماری‌های خطرناک در کشورهای دیگر در آنجا یک‌دهم هم تلفات نداشته باشد. به همین دلیل، کرونا در تیررس توجه قرار گرفته است تا زمانی که کنترل شده و به یک بیماری فصلی که برخی افراد به آن مبتلا و عده کمی دچار عارضه می‌شوند، تبدیل شود.

تزریق واکسن آسترازنکا

طبرسی درباره تزریق واکسن آسترازنکا به افرادی که دوز اول و دوم خود را برکت و سینوفارم زده‌اند، گفت: هنوز درباره نوع واکسن در دز اول و دوم و سوم اطلاعات جهانی کامل نیست؛ به همین علت، ما در کمیته کشوری و وزارت بهداشت هم فضا را برای افراد آزاد گذاشته‌ایم تا دز یادآور را هرچه خود صلاح دیدند، تزریق کنند. البته این را هم باید گفت بعد از تزریق ۳ دز واکسن همانند هم، واکسیناسیون فرد کامل می‌شود؛ یعنی شخصی که دز اول را سینوفارم زده، با زدن همین واکسن در نوبت‌های دوم و سوم، واکسیناسیون او کامل می‌شود. اما مهمتر از همه این مسائل، تزریق دز سوم است. خوشبختانه در حال حاضر تنوع واکسن بالاست.

وی در پاسخ به اینکه آیا می‌توان گفت موج ورود امیکرون به کشور را کنترل کرده‌ایم؟، اظهار داشت: این مسئله را باید بعدها بررسی کرد، اما در حال حاضر ما در بهترین شرایط نسبت به همه ایام کرونا قرار داریم. البته این شکننده است و در صورت عدم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و تزریق واکسن، ممکن است دوباره همانند اروپا و آمریکا به خطر بیفتیم.

اخبار داغ مرتبط:

علائمی از اومیکرون که در کروناهای قبلی نبود!

آنچه درباره خطرات ابتلا به اومیکرون باید بدانید!

واکسن نزده‌ها و بازماندگان دلتا در مقابل اومیکرون ایمن نیستند

منبع: روابط عمومی شبکه پنج سیما