باورهای اشتباه رایج درباره لیزر موهای زائد
امروزه یکی از بهترین روشهای رفع موهای زائد یعنی لیزر موهای زائد با نتیجه و اثربخشی بالا وبدون درد بوده و جزء محبوبترین راه حلهای رفع و از بین بردن موهای زائد در کلینیک های زیبایی میباشد. اساس کار لیزر برورود نور باسرعت بالا به داخل بافت پوست برای سوزاندن ریشه موهای زائد میباشد.

به گزارش علاج نیوز،کاهش رشد موها و کم شدن حجم آن با سرعت بالا، بدون درد یا در نهایت با درد کم و قابل استفاده برای تمام نقاط بدن از مزایای استفاده از لیزر موهای زائد می‌باشد. در ادامه با باورهای اشتباه درباره لیزر موهای زائد آشنا خواهید شد.

باورهای اشتباه درباره لیزر موهای زائد

لیزر باعث رفع دائمی موهای زائد می‌شود:

لیزر، موهای زائد را نازک کرده و تاحدود ۷۰-۹۰ درصد کاهش می‌دهد، اما بطور کل باعث از بین رفتن همیشگی آنها نمی‌شود. عموماً جلسات لیزر در کلینیک زیبایی ۶ تا ۸ جلسه ماهی یکبار و پس از آن هر دوماه یکبار و بالاتر بسته به زمان رویش مو می‌باشد.

* مشکل هورمونی در افراد باعث بازگشت موهای زائد شده و لیزر موهای زائد فایده‌ای نخواهد داشت. حتماً قبل از انجام لیزر از این مشکل و رفع آن مطمئن شوید.

– اشتباه رایج دیگر درباره لیزر موهای زائد درکلینیک زیبایی این است که اگر رشد موهای زائد بعد از ۲ تا ۳ جلسه متوقف شد، دیگر نیازی به ادامه روند لیزر موهای زائد ندارند. در هر مرحله تنها فولیکول موهایی که در فاز رشد قرار داشته تحت اثر لیزر قرار گرفته و می‌سوزند. در مراجعه به پزشک در کلینیک زیبایی به شما توضیح داده خواهدشد که موهایی که در فاز استراحت بسر برده، لیزر در آنها تاثیری نداشته، بنابراین حداقل ۶ تا ۸ جلسه نیاز است تا تمامی موها درفاز رشد قرار گرفته و اشعه لیزر بر آن اثر کند.

لیزر موهای زائد دارای اشعه مضر می‌باشد

دستگاه‌های لیزر موهای زائد دارای تاییدیه توسط سازمان غذا و داروی کشور تولید کننده بوده و هیچ نوع اشعه مضری ساطع نمی‌کند و تابش بین موانعی که در دستگاه تعبیه گشته باقی مانده تا اشعه‌های مضر با پوست در تماس نباشد.

لیزر موهای زائد بدون عارضه است:

این باور نیز غلط است. به دلیل اینکه افراد آفتاب گرفته (افراد بابرنزه کردن پوست) مستعد سوختگی در اثر تابش اشعه لیزر بوده که باعث ایجاد لک سفید می‌گردد. مراقبت‌های بعداز انجام لیزر هم لازم است که در کلینیک زیبایی به شما توصیه می‌شود تا از ایجاد زخم و اسکار جای زخم جلوگیری شود.

لیزر موهای زائد روی اعضاء داخلی بدن تاثیرگذار است

خیر. به این دلیل که ارتباطی بین لیزر با اجزای داخلی وجود نداشته و آثار بدی بدنبال ندارد. این موضوع نیز برمی‌گردد به عمق نفوذ کم در پوست و اینکه اشعه لیزر به لایه درونی پوست و سپس به عمق بافتها نخواهد رسید.

لیزر موهای زائد در قسمت شکم و پهلو باعث نازایی است

یکی دیگر از باورهای اشتباه دیگر که در بین مردم رواج یافته، لیزر موهای زائد در ناحیه شکم و پهلو باعث آسیب تخمدانی و خطر ناباروری است. ولی عمق نفوذ اشعه لیزر درون پوست تا حد فولیکول و ریشه مو بوده و اشعه آن به لایه دوم پوست هم نمی‌رسد. پس چگونه به اُرگان داخلی مانند تخمدان اثر بگذارد؟

لیزر موهای زائد را در تابستان نمی‌توان انجام داد

از آنجایی که پزشکان توصیه می‌کنند در فصل تابستان با نازک شدن پوست، برای جلوگیری از ایجاد لکه‌های پوستی ناشی از تماس مستقیم با نور خورشید، از انجام لیزر برای جوانسازی و یا پاکسازی پوست اجتناب کنید. این درحالی است که لیزر موهای زائد، تاثیری در نازک شدن پوست نداشته و ممنوعیت فصلی نیز نخواهد داشت.

تمامی افراد می‌توانند از لیزر موهای زائد استفاده کنند

افراد باردار، افراد با سابقه بیماری‌های عصبی که ممکن است جای لیزرشان را دستکاری کنند، افراد با بیماری‌های پوستی نظیر پسوریازیس و افراد با شغلهای ماندن ساعت زیاد در زیر نور خورشید مجاز به انجام لیزر موهای زائد نبوده و افراد دارای عفونت و زخم نیز باید پس از درمان، لیزر موهای زائد را آغاز کنند.

لیزر موهای زائد همراه با درد است

لیزر موهای زائد با ورود نور تنها کمی درد یا سوزش قابل تحمل و بطور موقت در برخی افراد با آستانه درد پایین دارد. بعلت اینکه عمق نفوذ آن در پوست کم بوده و در حد چند میلی‌متر و به بافت‌های داخلی بدن نمی‌رسد تا مشکلی ایجاد کند. اسپری و کِرم‌های بی حسی قبل از انجام لیزر موهای زائد در کلینیک زیبایی برای کاهش درد پیشنهاد می‌گردد.

لیزر موهای زائد برای پوست تیره و موی روشن مناسب نیست

در گذشته دستگاه لیزر موهای زائد طول موج کوتاهی داشته و فولیکول مو را تحت تاثیر قرار داده، اما گاهاً رنگ پوست تیره را بافولیکول سیاه مو اشتباه گرفته و باعث سوختگی شدید در پوست می‌شدند. اما امروزه در کلینیک‌های زیبایی دستگاه لیزر NDYAG با طول موج بالا وعمق نفوذ بیشتر برای پوست‌های تیره مناسب بوده و خطر سوختگی را در آنها کم می‌کند. دستگاه شبه لیزر هم مانند IPL برای رفع موهای زائد روشن و حتی کُرکی مناسب می‌باشد.

لیزر موهای زائد باعث تیره یا روشن شدن پوست می‌گردد

از عوارض نادر لیزر می‌توان به ایجاد نقاط تیره در پوست‌های روشن و برعکس اشاره داشت. این پیگمانت‌ها موقت بوده و در افراد بسیار کمی بدلیل عدم انتخاب دستگاه مناسب می‌تواند باشد. انتخاب پزشک متبحر و کلینیک زیبایی مجهز بهترین راه چاره میباشد. کما اینکه این عوارض با مراقبت برطرف خواهدشد.

لیزر موهای زائد باعث سرطان می‌شود

به عنوان مثال لیزر موهای زائد زیربغل سبب سرطان غدد لنفاوی می‌گردد نیز غلط است. لیزر موهای زائد به هیچ عنوان نمی‌تواند در غدد لنفاوی تاثیر گذاشته و باعث سرطان گردد. علت آن همان عمق نفوذ کم و محدود به لایه میانی پوست در محل قرارگیری فولیکول‌های مو بوده و هرگز به غدد لنفاوی زیربغل نمی‌رسد.

* هرروش درمانی نظیر لیزر موهای زائد، باید بارعایت استانداردها و شیوه‌نامه‌های پزشکی صورت پذیرد تا نتیجه درست داشته باشد. راه حل انتخاب کلینیک زیبایی مناسب بوده که مجهز به بهترین دستگاه لیزر موهای زائد با استاندارد و تاییدیه رسمی از انجمن عملی و تخصصی با پزشک متخصص و مجرب و نیز اپراتور لیزر با تجربه و کارآزموده باشد. پس از انجام لیزر موهای زائد در جائی غیر از کلینیک زیبایی نظیر سالن‌ها و مراکز غیرپزشکی اجتناب نمائید.

اخبار داغ مرتبط:

عوارض لیزر قسمت حساس بدن اعلام شد!

لیزر موهای زائد مناسب چه افرادی است؟

لیزر موهای زائد را از چه سنی شروع کنیم؟

منبع: سلامت نیوز