علائمی از اومیکرون که در کروناهای قبلی نبود!
آگاهی از علائم کرونا اومیکرون و تفاوت‌های آن با سویه‌های قبلی می‌تواند به افراد در کاهش استرس و مقابله مناسب با آن کمک بسزایی کند.

به گزارش علاج نیوز، اومیکرون این روز ها بیش از هر زمان دیگری در بین مردم شیوع پیدا کرده و در نتیجه سوالات زیادی در مورد آن وجود دارد. مطالعات و تجربیات تا به امروز نشان می‌‌دهد که اومیکرون قابلیت انتقال بیشتری نسبت به سویه‌های پیشین دارد و در مدت زمان کوتاه‌تر، افراد بیشتری به آن مبتلا می‌شوند. علائم این سویه خفیف‌تر از سویه دلتا است اما متخصصان به خاطر میزان بالای انتقال پذیری بر این عقیده هستند که باید بیشتر مراقب بود. در ادامه به تفاوت این دو سویه می‌پردازیم.

تفاوت علائم اومیکرون و دلتا

دلتا و اومیکرون هر دو جزء سویه‌‌های کرونا هستند که از چین آمده‌اند که اولین بار در سال ۲۰۱۹ معرفی شدند. دلتا اولین سویه‌ای بود که سال ۲۰۲۰ در هند شناسایی شد و موج دوم و سخت کرونا را ایجاد کرد اما اومیکرون اولین بار در آفریقای جنوبی گزارش شد. علائم هر دو سویه با یکدیگر یکسان نیست.

خستگی و احساس سرما مختص اومیکرون است

متخصصان علائمی مثل خستگی، درد مفصل، احساس سرما و سردرد را علائم اصلی اومیکرون اعلام کرده‌‌اند که متفاوت از دلتا است. کاهش حس بویایی و چشایی جزء علائم رایج در دلتا بود که خیلی در اومیکرون دیده نمی‌شود.

اومیکرون باعث ایجاد مشکلات تنفسی نمی‌شود

بررسی‌هایی انجام داده شده است که نشان می‌دهد؛ اومیکرون یا کووید ۱۹ باعث ایجاد مشکلات تنفسی نمی‌شود و به جای این که در سیستم تنفسی انتشار پیدا کند، بیشتر گلوی افراد را درگیر می‌کند. در نتیجه ریه آسیب نمی‌بیند اما دلتا این گونه نبود و سیستم تنفسی را درگیر می‌کرد. به خاطر همین، کسانی که به دلتا مبتلا شده بودند، در بیمارستان بستری شدند اما در مورد اومیکرون چنین نیست.

تاثیر سیستم دفاعی و واکسن روی اومیکرون

متخصصان باور دارند که سویه اومیکرون سویه خفیفی است و واکسن یا سیستم ایمنی طبیعی بدنتان، می‌تواند در برابر آن مقاومت کافی را داشته باشد. البته خطر شیوع در هر دو مورد بالاست اما هنوز هیچ اطلاعات دقیق و مطمئنی وجود ندارد. اومیکرون سویه بسیار جدیدی است و باید در موردش تحقیقات زیادی انجام شود اما کمپانی‌های واکسن‌سازی اثر واکسن را برای اومیکرون تایید کرده‌اند.

چگونه امنیت کافی داشته باشیم؟

اکنون که میزان ابتلا به کرونا افزایش پیدا کرده است، بهتر است که همه دستورالعمل‌های لازم برای حفظ سلامت بدن را انجام دهیم، ماسک بزنیم، بهداشت را رعایت کنیم و واکسن تزریق کنیم که جزء بهترین راه‌ها برای مراقبت از خود در برابر عفونت هستند.

اخبار داغ مرتبط:

هر علامتی از سرماخوردگی، اومیکرون است!

۵ علامتی که از مشخصه های اصلی ابتلا به اومیکرون است

چند روز بعد ابتلا به اومیکرون متوجه علائم می‌شویم؟