اومیکرون جایگزین دلتا می‌شود!
مطالعه انجام شده در آفریقای جنوبی حاکی از آن است که سویه اومیکرون جایگزین کرونای دلتا می‌شود.

به گزارش علاج نیوز، بررسی محققان آفریقای جنوبی نشان می‌دهد که سویه اومیکرون می‌تواند جایگزین کرونای دلتا شود زیرا ابتلا به سویه جدید، ایمنی را در برابر سویه قدیمی‌تر تقویت می‌کند.

در این مطالعه تعداد محدودی شرکت کننده حضور داشتند با این حال نتایج آن نشان داد افرادی که به سویه اومیکرون آلوده شده‌اند به‌ویژه آن‌هایی که واکسینه شده‌اند ایمنی بیشتری نسبت به سویه دلتا داشته‌اند.

در این بررسی ۳۳ فرد واکسینه شده و واکسینه نشده که به سویه اومیکرون آلوده شده بودند، حضور داشتند. محققان علاوه بر آنکه دریافتند خنثی سازی سویه اومیکرون (توسط سیستم ایمنی بدن شرکت‌کنندگان) طی ۱۴ روز پس از ثبت نام در مطالعه، ۱۴ برابر افزایش یافته است، مشاهده کردند که افزایش ۴.۴ برابری در خنثی سازی نوع دلتا نیز وجود دارد.

محققان اظهار داشتند:‌ افزایش خنثی‌سازی سویه دلتا در افراد آلوده به اومیکرون ممکن است منجر به کاهش توانایی سویه دلتا برای آلوده‌سازی مجدد آن افراد شود.

به گفته محققان، تاثیرات این جایگزینی به این بستگی دارد که آیا سویه اومیکرون در مقایسه با دلتا از قدرت بیماری زایی کمتری برخوردار است یا نه. اگر چنین باشد در آن صورت احتمال بروز بیماری شدید کووید-۱۹ کاهش می‌یابد و ممکن است عفونت به گونه‌ای تغییر کند که اختلالات کمتری برای افراد و جامعه ایجاد کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، محققان اظهار داشتند: اگر سویه اومیکرون آنطور که از تجربه آفریقای جنوبی بدست آمده کمتر بیماری زا باشد، این موضوع می‌تواند به حذف دلتا کمک کند.

اخبار داغ مرتبط:

پرواز اومیکرون بر فراز کشور!

ابر سویه کرونایی به نام دلمیکرون در راه است؟

با وجود کشندگی کمتر چرا باید از اومیکرون ترسید؟

منبع: ایسنا