امیدواریم شرایط اومیکرون در ایران مثل اروپا نشود!
عضو کمیته علمی کشوری کرونا گفت: محدود کردن انتقال ویروس از یک منطقه به منطقه دیگر غیر ممکن است.

به گزارش علاج نیوز، طلعت مختاری آزاد، در حاشیه پنجاه و چهارمین جلسه کمیته علمی کشوری کرونا اظهار داشت: اولین مورد سویه اومیکرون که در ایران شناسایی شد، مسافری بود که از امارات آمده بود و سیستم کنترل امارات برای مسافران ورودی و خروجی، بسیار قوی است بنابراین یک مسافر می‌تواند در لحظه ورود، تست منفی کرونا داشته باشد اما پس از چند روز و تکثیر ویروس، تست او، مثبت شود.

وی افزود: ایران جدا از دنیا نیست. طبیعتاً ویروس اومیکرون در ایران وجود دارد و تعداد موارد ابتلا به آن در حال افزایش است اما با توجه به پیک پنجم و ابتلای تعداد زیادی از مردم و نیز با واکسیناسیون مناسبی که در کشور انجام شد، امیدواریم شرایطی همانند کشورهای اروپایی نداشته باشیم.

استاد ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطرنشان کرد: ویروس کرونا همانند آنفلوانزای در حال تغییر است و دانشگاه علوم پزشکی در مورد ویروس‌های مهم، توالی یابی را انجام می‌دهد. ویروس دلمیکرون تا کنون مورد تایید کمیته بین المللی ویروس شناسی و سازمان جهانی بهداشت قرار نگرفته است.

مختاری آزاد تصریح کرد: برای کرونا و همه جهش‌های آن، توصیه ها یکسان است. استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری و عدم حضور در تجمعات بزرگ و تزریق واکسن، بهترین راه‌های مقابله با کرونا است.

اخبار داغ مرتبط:

پرواز اومیکرون بر فراز کشور!

واکسن نزده‌ها و بازماندگان دلتا در مقابل اومیکرون ایمن نیستند

چند روز بعد ابتلا به اومیکرون متوجه علائم می‌شویم؟

منبع: خبرگزاری مهر