زنان ۴۰ سال به بالا آزمایش ماموگرافی را جدی بگیرند!
متخصص زنان و زایمان گفت:توصیه می‌شود از سنین 40 سالگی، خانم‌ها هر سال آزمایش ماموگرافی انجام دهند.

به گزارش علاج نیوز، مژگان یزدیان، جراح و متخصص زنان و زایمان  در خصوص شیوع «سرطان سینه در بین خانم‌ها»،گفت: در بحث سرطان سینه اولین کاری که ما باید مدنظر خود قرار دهیم پروسه غربالگری و تشخیص زودرس سرطانهاست. توصیه می‌شود از سنین ۴۰ سالگی، خانم‌ها هر سال در برنامه خود ماموگرافی داشته باشند.

وی افزود:افرادی که سابقه خانوادگی یا در اقوام درج یک خود سرطان سینه داشته‌اند حتماً آزمایش غربالگری را از سنین ۳۵ سالگی و هر سال یک بار انجام دهند.

این جراح و متخصص زنان و زایمان اضافه کرد: در صورتی که خانم‌های زیر سنین ۳۵ سالگی احساس لمس توده یا درد پستان داشتند باید حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنند. 

یزدیان ادامه داد: باید توجه کرد احساس درد سینه در این سنین بیشتر به خاطر تاثیرات هورمونی تخمدان است و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد و با مصرف دارو این مشکل قابل درمان است؛ ما به بیماران توصیه می‌کنیم هر شش ماه سونوگرافی را انجام دهند.

وی بیان کرد:بیماری ۵۰ ساله مراجعه کرده است که تا این سن ماموگرافی انجام نداده‌است و هیچ‌گونه مشکلی نداشته و مجدد توصیه من به همه خانم‌ها انجام ماموگرافی است. نباید منتظر به وجود آمدن مشکل یا لمس توده‌های بزرگ در سینه باشیم؛ سرطان سینه اگر پیشرفت کند راه‌های درمانی محدودتر و سخت‌تر می‌شود.

اخبار داغ مرتبط:

با رعایت این نکات، خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش دهید

خوشبوکننده‌های ضدتعریق می‌تواند باعث بروز سرطان پستان شود

معاینه ماهیانه برای پیشگیری از سرطان پستان ضروری است

منبع: فارس