زمان پایان پاندمی کرونا مشخص شد!
هم اکنون به اواخر سال دوم ویروس کرونا نزدیک می‌شویم اما با افزایش روند واکسیناسیون و کاهش آمار مرگ و میر زمان پایان پاندمی کرونا مشخص شده است.

به گزارش علاج نیوز، همزمان که وارد سال ۲۰۲۲ می شویم، قرار است که سومین سال کووید را هم پشت سر بگذاریم. بسیاری از متخصصان در حوزه ویروس شناسی قبلاً گفته بودند که سال جدید می‌تواند پایان این پاندمی باشد و آخرین موج و پیک کرونا احتمالاً در جشن پایان سال میلادی به اتمام برسد؛ اما در همین هفته یک واریانت جدید از ویروس مشخص شد.

امیکرون به سرعت در بین مردم شیوع پیدا کرد و اکنون بیشترین میزان این سویه در آمریکا وجود دارد و بیش از ۷۳ درصد عفونت‌ها را در این کشور شامل می‌‌شود.‌ طبق آخرین اخبار و اطلاعات موجود از سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، این ویروس به شدت در حال افزایش است؛ بنابراین با توجه به نظراتی که متخصصان داده بودند، سوی اومیکرون تا چه حد می‌تواند پیشرفت کند. این مقاله را تا انتها مطالعه کنید تا به پاسخ سوالات خود در این زمینه برسید.

کرونا تا همیشه با ما خواهد بود

نمی‌توان زمان دقیقی را برای پایان کرونا اعلام کرد؛ در دسامبر سال ۲۰۲۱ مصاحبه‌های زیادی با دکتر فاوسی انجام شد و در مورد آینده این پاندمی از او پرسیدند که دقیقاً بعد از شیوع سویه اومیکرون بود. طبق نظرات متخصصان عفونی، مردم دنیا باید یاد بگیرند که با ویروس کرونا زندگی کنند و آن را شبیه به یک سرماخوردگی معمولی یا آنفولانزا ببیند.

البته این پزشک متخصص اعلام کرد که لزوماً به این معنا نیست که شما بخواهید همیشه به کووید به چشم یک مشکل بزرگ نگاه کنید. در نهایت کشورها به نقطه‌ای می‌‌رسند که سطح این عفونت بسیار پایین می‌‌آید و ضعیف می‌شود و ویروس دیگر نمی‌تواند زندگی روزانه را مختل کند که احتمالاً به زودی این اتفاق رخ خواهد داد.

پایان شدت کرونا نزدیک است

دکتر فاوسی همچنین اشاره کرد که کووید دیگر شدید نخواهد بود. برخلاف نگرانی‌های عموم، جالب است بدانید که توانایی سویه امیکرون برای ابتلای مردم بیشتر شده اما خفیف‌تر از انواع دیگر ویروس‌ها عمل می‌‌کند.

متخصصان عفونی در این مورد اظهار نظر کرده‌اند و گفتند که افراد واکسینه یا کسانی که قبلاً به کرونا مبتلا شده بودند، می‌‌توانند جزء افراد ایمن در برابر امیکرون باشند. یعنی به احتمال زیاد این پاندمی رو به پایان است و می‌توان ویروس کرونا را به خوبی مدیریت کرد و دیگر نباید نگرانی در مورد آن وجود داشته باشد. دکتر فاوسی همچنین اشاره کرد که دیگر کرونا به حالت شدید و خطرناک خودش نمی‌رسد.

واکسیناسیون شرط اصلی پایان پاندمی کرونا است

دکتر فاوسی همچنین هشدار داد افرادی که واکسینه نشده‌اند، هنوز نیاز به واکسینه شدن دارند. افرادی که واکسن تزریق نکرده‌اند، نمی‌توانند منتظر بمانند تا این ویروس از بین برود؛ بنابراین بسیار مهم است که برای جلوگیریِ بیشتر از انتقال ویروس؛ همه واکسن بزنند. به طور مثال: در کشور آمریکا فقط ۶۱ درصد جمعیت به طور کامل واکسیناسیون خود را انجام داده‌اند اما اگر این کشور بخواهد که دیگر با کووید مشکلی نداشته باشد، میزان افراد واکسینه شده باید افزایش پیدا کند.

دکتر فاوسی اعلام کرد که امیکرون با افراد واکسینه شده و واکسینه نشده یکسان رفتار نمی‌کند. تعداد افراد مبتلا به امیکرون هر روز رو به افزایش است و این نشان می‌دهد که توانایی انتقال امیکرون خیلی بالاست اما ضعیف‌تر است. اگر چه این موضوع نباید باعث شود تا افرادی که واکسن نزده‌اند خیالشان راحت باشد و دیگر فکر کنند نیاز به واکسن یا دوزهای تکمیلی ندارند.

واکسن زده‌ها ایمن‌ترند

بسیاری از مردم در چنین شرایطی این سوال را می‌پرسند که اگر قرار بود با واکسن هم به ویروس مبتلا شویم، پس چرا واکسن زدیم؟ پاسخ ما به این افراد این است که تفاوت زیادی بین افراد واکسینه شده و واکسینه نشده در مواجهه با ویروس و عفونت وجود دارد و همه کسانی که واکسن‌های خود را به طور کامل تزریق کرده‌اند، کمتر در معرض نوع شدید این بیماری قرار می‌گیرند و احتمال این که شرایط برایشان خطرناک شود، بسیار کم است. از طرفی افرادی که واکسن نزده‌اند، نه تنها بیشتر در معرض ابتلا به عفونت هستند، بلکه احتمال جدی شدن بیماری نیز برای آنها بالاتر خواهد بود.

اخبار داغ مرتبط:

پایان کرونا با اُمیکرون!

روزهای پایانی بحران کرونا نزدیک است؟

آیا همه‌گیری کرونا به‌زودی پایان می‌یابد؟

منبع: نمناک