هشدار محققان آفریقای جنوبی درباره دست‌کم گرفتن امیکرون!
مقامات بهداشتی آفریقا می‌گویند تلفات کمتر سویه امیکرون در آفریقای جنوبی قابل تعمیم به سایر کشور‌های جهان نیست.

به گزارش علاج نیوز، کشور‌های جهان پس از مشاهده ظهور سویه امیکرون در آفریقای جنوبی در گام نخست اقدام به ایجاد ممنوعیت سفر از کشور‌های جنوب قاره آفریقا به خاک خود كردند.

در همان زمان نیز بسیاری از مقامات بهداشتی جهان هشدار دادند این اقدام کارایی کمی دارد و بزودی سویه جدید به سایر کشور‌ها گسیل خواهد شد. در نهایت هم اکنون بیش از یکصد کشور جهان شاهد موارد مختلفی از سویه جدید است.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های واگیردار قاره آفریقا در بیانیه‌ای اعلام کرد که اطلاعات اولیه از کشور آفریقای جنوبی نشان می‌دهد سویه امیکرون ۷۰ تا ۸۰ درصد قدرت کمتری نسبت به دلتا که هم اکنون سویه غالب در جهان است، دارد. با این حال، این اطلاعات را نمی‌توان به سایر کشور‌های جهان تعمیم داد.

مطالعات اولیه در آفریقای جنوبی نشان می‌دهد افرادی که در ماه اکتبر و نوامبر به امیکرون مبتلا شده اند ۸۰ درصد کمتر نسبت به افرادی که به سایر سویه‌های کرونا در مدت مشابه مبتلا شده بودند در بیمارستان بستری شده‌اند.

جان ننگاسانگ، مدیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های واگیردار آفریقا در این رابطه می‌گوید: ما باید به یافته‌های دانشمندان آفریقای جنوبی درباره شدت کشندگی امیکرون با هوشیاری اظهار نظر کنیم. ما هنوز در اوایل شناسایی سویه جدید هستیم و این اطلاعات به صورت محلی تهیه شده‌اند و شاید توانایی تعمیم به سایر کشور‌ها را نداشته باشند.

عوامل موثر در میزان تلفات سویه امیکرون

وی می‌افزاید: مقامات بهداشتی باید بسیار محتاط عمل کنند و چنین اطلاعاتی را به سایر کشور‌های آفریقایی و حتی جهان تعمیم ندهند. ممکن است برخی عوامل بر روی این داده‌ها تاثیرگذار بوده باشد. برای مثال، کشور آفریقای جنوبی جمعیت جوانی دارد و در سوی مقابل، واکسن‌های متفاوتی در این کشور تزریق شده که همگی می‌تواند به عنوان یک عامل مداخله‌گر در تعیین میزان تلفات سویه امیکرون باشد.

با این وجود، تحقیقاتی که پیشتر در بریتانیا انجام گرفته است نشان می‌دهد قدرت کشندگی سویه امیکرون نسبت به سویه دلتا که برای نخستین بار در هند مشاهده شد و سپس جهان را در برگرفت، بسیار کمتر است.

مقامات بهداشتی می‌گویند نباید با تصور آنکه سویه امیکرون تلفات کمتری دارد مسائل بهداشتی از قبیل تزریق واکسن، حفظ فاصله اجتماعی، و زدن ماسک را فراموش کرد. این در حالی است که هم اینک نخستین موارد مرگ و میر ناشی از امیکرون در چندین کشور اروپایی از جمله آلمان و بریتانیا مشاهده شده است.

اخبار داغ مرتبط:

عجیب‌ترین علائم ابتلا به امیکرون که در خواب بروز می‌کند

ناتوانی دوز سوم واکسن سینوواک در برابر امیکرون

۱۸۰۰ مورد مشکوک امیکرون در ایران/ نگران شلوغی متروی تهران هستیم