تایید اولین داروی تزریقی برای پیشگیری از ایدز
اولین داروی تزریقی برای پیشگیری از عفونت HIV توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده تایید شد.

به گزارش علاج نیوز، دکتر «دبرا بیرنکرانت»، مدیر بخش ضد ویروسی در مرکز دارویی سازمان غذا و دارو، گفت: «تأیید امروز اقدام مهمی در تلاش برای پایان دادن به اپیدمی HIV با ارائه اولین داروی تزریقی برای پیشگیری از ایدز است که شامل مصرف روزانه قرص نمی‌شود.»

داروی Apretude (cabotegravir)، برای مصرف در بزرگسالان و نوجوانان در معرض خطر با وزن حداقل ۳۵ کیلوگرم تأیید شد تا خطر ابتلاء به HIV را کاهش دهد. ابتدا به صورت دو تزریق به فاصله یک ماه و سپس هر دو ماه یک بار تزریق می‌شود.

به گفته محققان، افرادی که در برابر ابتلاء به HIV آسیب پذیر هستند، تزریق داروی Apretude یک راه مطمئن برای پیشگیری از ابتلا به ایدز است و خطر ابتلاء به HIV در آنها با شش تزریق در سال کاهش می‌یابد.

FDA خاطر نشان کرد: «تا به حال، دو نوع قرص روزانه (Truvada و Descovy) تنها گزینه‌هایی بودند که استفاده می‌شدند. اما پیروی از این داروهای روزانه برای پیشگیری از HIV می‌تواند دشوار باشد.»

محققان در آزمایشات خود در قالب دو کارآزمایی دریافتند خطر ابتلاء به عفونت HIV در افرادی که Apretude مصرف کردند، ۶۹ درصد کمتر از افرادی بود که Truvada مصرف کردند. طبق گفته FDA، در کارآزمایی دوم، افرادی که Apretude مصرف کردند نسبت به افرادی که Truvada مصرف کردند ۹۰ درصد کمتر در معرض خطر ابتلاء به عفونت HIV بودند.

اخبار داغ مرتبط:

چرا ایدز پشت سر اومیکرون قرار دارد؟

دارویی برای پیشگیری از ابتلا به ویروس ایدز!

کرونا چه بلایی بر سر ایدز آورد؟