بدترین و بهترین شیرینی برای شب یلدا کدام هستند؟
یک متخصص تغذیه می گوید مصرف شیرینی در هر زمانی در طول سال باید با متعادل باشد به خصوص برای افرادی که بیماری های زمینه ای مبتلا هستند.

به گزارش علاج نیوز ، دکتر شهاب اولیایی متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: در شب یلدا خانواده های بسیاری جشن و مهمانی می گیرند و این جشن همراه با مصرف شیرینی و تنقلات خواهد بود.

اولیایی گفت: یکی از مهم ترین تنقلات مصرفی در این شب شیرینی ها هستند. برخی نه تنها در شب یلدا بلکه در سایر اوقات سال نیز به مصرف شیرینی جات اعتیاد پیدا کرده اند. اعتیاد به مصرف شیرینی جات به معنای واقعی کلمه یک اعتیاد واقعی است.

متخصص تغذیه اظهار داشت: اعتیاد به شیرینی‎جات دقیقا همانند مواد مخدر است چرا که دقیقا به همان بدی تاثیر می گذارد.

این متخصص رژیم درمانی افزود: انواع شیرینی اگر عوارضی دارند دقیقا به نحوه مصرف ما برمی گردد. تنقلات و شیرینی ها به عنوان یکی از تفریحات درنظر گرفته می شود، به این ترتیب که فرد حوصله اش سر رفته و یا هوس می کند و سپس به سراغ آن می رود.

وی ادامه داد: ولی وقتی که شیرینی به صورت نیاز در می آید باید پاسخی به این نیاز وجود داشته باشد. این پاسخ گاهی اوقات شدیدتر و بیشتر هم می شود. در این زمان است که خوردن شیرینی باعث ایجاد مشکل می شود.

سمی به نام شکر

اولیایی اذعان داشت: یکی از عناصر تشکیل دهنده شیرینی ها شکر است. این شکر می تواند صدمات بسیار زیادی به بدن همراه داشته باشد.

این متخصص تغذیه تاکید کرد: شکر توانایی این را دارد که سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند. گلبول های سفید بدن نیز تضعیف می شوند. بنابراین بدن در مقابل ویروس ها، میکروب ها و باکتری های مضر توانایی لازم را برای مقابله نخواهد داشت.

متخصص رژیم درمانی بیان داشت: شکر تعادل مواد غذایی مقوی بدن را به هم بزند و باعث ترشح بیش از حد هورمون ها می شود. این ماده حتی اضطراب آور هم هست. متعاقب آن سبب  کج خلقی و بداخلاقی می شود.

وی یادآور شد: کسانی که وابستگی به مصرف دارند اگر آن را مصرف نکنند دچار بداخلاقی و بی حوصلگی خواهند شد.

مشاور تغذیه تاکید کرد: زیاد بر روی کودکان نیز در زمینه هوش تاثیر منفی می گذارد و باعث بی قراری آنها و یا بیش فعالی کودکان می شود.

کدام شیرینی بدتر است؟

وی در پاسخ به این پرسش که چه نوع شیرینی هایی بدتر از بقیه است گفت: بد بودن یک شیرینی بستگی به میزان شکر و چربی و البته نوع آردی که در شیرینی مصرف شده، دارد. اگر با آردهایی با سبوس بیشتر تهیه شود شیرینی بهتری خواهد بود و هر چقدر قند و شکر کمتری داشته باشد قطعا ارزش غذایی بیشتری دارد.

اولیایی خاطرنشان کرد: هر چقدر در شیرینی از خامه کمتری استفاده شود آن شیرینی سالم تر است. شیرینی های حاوی شکر زیاد، آردهای تصفیه شده و خامه از نوع بدترین شیرینی ها هستند. اگر می خواهیم بر روی مصرف شیرینی کنترل داشته باشیم، استفاده از شیرینی های سالم تر یک راه حل است.

متخصص تغذیه بیان داشت: برای افراد سالم محدودیت های غذایی کمتر است و در شب یلدا می توانند محدودیت های کمتری برای خود جهت خورد و خوراک در نظر بگیرند اما این موضوع نباید باعث شود که در مصرف تنقلات افراط کنند. باید جانب تعادل باید رعایت شود.

هشدار به بیماران زمینه ای

این متخصص رژیم درمانی و مشاور تغذیه تصریح کرد: برخی از افراد دچار بیماری های زمینه ای و متابولیک هستند همانند کسانی که چربی خون دارند و یا از دیابت رنج می برند. برخی دیگر نیز به کبد چرب مبتلا هستند و یا اینکه فشار خون دارند. این افراد باید بسیار به این موضوع دقت کنند که افراط در همان یک شب یلدا می تواند برایشان بسیار خطرناک و تهدید کننده باشد.

وی گفت: این افراد باید به این موضوع دقت کنند اگر می خواهند تنقلات مصرف کنند باید از طرف دیگر شام خود را بسیار سبک تر کنند. ترجیح بدهند در این شب بیشتر از میوه جات استفاده کنند. آجیل را در مقادیر کم میل کنند و این آجیل هم ترجیحا خام باشد. آجیل شور برای کسانی که فشار خون دارند اصلا خوب نیست.

اولیایی تاکید کرد: آجیل ها برای افرادی که دیابت دارند کنترل قند را دشوار می سازد. تنظیم قند خون برای دیابتی ها در شب یلدا بسیار مهم است.

اولیایی در پایان گفت: هر واحد میوه حدود ۱۵ گرم قند دارد و این برای کسانی که دیابت دارند مشکل ساز است. به همین دلیل ممکن است افراد با گمان اینکه قند میوه مشکلی ایجاد نمی کنند مصرف آن را در شب یلدا بالا ببرند که این اصلا درست نیست. قند میوه جذب نمی شود بنابراین حتی در مصرف میوه ها هم باید تعادل برقرار شود. اهمیت به نوع تغذیه در شب یلدا بسیار مهم است.

اخبار داغ مرتبط:

این خوراکی مانند قرص قند خون عمل می کند

معجزه شیرین بیان برای مشکلات معده