اول صبح این کارها را انجام ندهید!
عادت‌های صبحگاهی افراد تاثیر زیادی در روز آنها می‌گذارد درنتیجه شناخت عادت‌های اشتباه صبحگاهی و رفع آنها به داشتن یک روز موفق به شما کمک می‌کند.

به گزارش علاج نیوز، هرکس برای خود روتین مخصوصی صبحگاهی دارد و گاهی اوقات افراد روزشان را با یک فنجان قهوه شروع می‌کنند، دیگران با خواندن یک روزنامه، افراد دیگر با شروع یک ورزش مثل طناب زدن. ممکن است که برای سرحال شدن به زیر دوش آب یخ بروید اما سوال اینجاست که کدام روتین صبحگاهی می‌تواند یک روز موفق را برای شما بسازد و کدام یک می‌تواند در ارتقای سلامت به شما کمک کند، در حالی که هزینه کمی هم برایتان داشته باشد.

یک آلارم طولانی و تکراری

طبق مطالعات انجام شده، بدترین چیزی که می‌توانید انجام دهید تنظیم آلارم می‌باشد. زمانی که دکمه آلارم را می‌فشارید، چیزی که اتفاق می افتد این است که بیدار می‌شوید و چرخه خواب خود را برهم می‌زنید و زمانی که دوباره می‌خوابید در واقع به استراحت‌تان کمک نمی‌کنید.

زمانی که آلارم زنگ می‌زند و مدام این زنگ زدن تکرار می‌شود یعنی آلارم تعیین شده شما بیش از حد طولانی می‌شود، دیگر خواب از دست می‌رود و انرژی شما نیز در همان ابتدای صبح رو به اتمام می‌رود و با احساس خستگی بیشتری بلند خواهید شد، پس سعی کنید که خواب خود را منظم کنید و با اولین آلارم بیدار شوید.

سراغ گوشی رفتن در وهله اول

مطالعات نشان می‌دهد که کاربران موبایل سنینی بین ۱۸ تا ۲۹ دارند و اولین کاری که انجام می‌دهند، چک کردن موبایل بعد از بیدار شدن است. آیا می‌دانید این کار چقدر بد است؟ ممکن است که در همان اول صبح به دنبال چک کردن حساب‌های شبکه اجتماعی، نوتیفیکیشن ها، ایمیل‌ها یا پیام‌های خود بروید که آگاهی از بعضی چیزها در این زمان به شما استرس وارد می‌کند. تمام این خبرها و پست‌های جدید تنها به شما یادآوری می‌کند که مشکلات در ذهن ناخودآگاه شما مرور می‌شود. به همین دلیل است که متخصصان برای روتین معمولی و سالم صبحگاهی، پیشنهاد می‌کنند که از این کار دوری کنید.

مصرف شکر هنگام صبحانه

آیا عادت دارید که صبح‌ها شروع به خوردن غذاهای شیرین کنید؟ آیا تا به حال محتوای کربوهیدرات شکر را بررسی کردهاید. هم کربن‌ها و هم شکرها فقط باعث خستگی بیشتر شما در طول روز می‌شود. به جای این وعده‌های غذایی بهتر است که از گزینه‌های فاقد شکر و سالم استفاده کنید که می‌تواند شامل میوه‌ها باشد که نیاز شما را برای شیرینی جات نیز تامین می‌کند.

خوردن قهوه اول صبح

اگر فکر می‌کنید که نوشیدن قهوه قبل از ساعت ۹ و نیم صبح باعث می‌شود که عادت غذایی خود را تغییر دهید، بدانید برای بدن شما مناسب نخواهد بود زیرا بدنتان بین ساعت ۸ تا ۹ انرژی تولید می‌کند. نوشیدن قهوه در طول این زمان سیستم استرس را سردرگم می کند و شما را هنگام عصر نیز خسته‌تر می‌کند. برای نوشیدن یک فنجان قهوه هنگام صبح یک لیوان آب بخورید و تا ساعت ۱۰ منتظر باشید و بعد از این ساعت روز قهوه بنوشید.

ننوشیدن آب ناشتا

در طول خواب عملکرد بدن شما هنوز فعال است و از منابع مهمی مثل آب استفاده می‌کند و زمانی که از خواب بیدار می‌شوید، بدن شما تقریباً ۷ تا ۸ ساعت بدون آب بوده است. پس بسیار مهم است که آن را مرطوب نگه دارید. روز خود را با یک لیوان بزرگ آب شروع کنید و مقداری لیمو نیز در آن بریزید و خواهید دید که زودتر سرحال خواهید شد. انجام دادن این کار می‌تواند فواید زیادی برای سلامتی شما داشته باشد.

این کار به سم زدایی کبد و حرکات روده‌ای مناسب، بهبود دستگاه ایمنی و قدرت بخشیدن به مغز کمک می‌کند. اگر می‌خواهید فواید سلامتی را بیشتر کنید از آب با دمای معمولی اتاق استفاده کنید و از نوشیدن آب سرد دوری کنید.

ورزش نکردن

محققان دریافته‌اند که ورزش کردن هنگام صبح با ورزش کردن هنگام عصر متفاوت است و هر کدام فوایدی دارند و نباید هیچ یک را ترک یا فراموش کرد. با ورزش کردن متابولیسم شما بیشتر از قبل افزایش پیدا می‌کند و طبق مطالعات انجام شده باید همزمان با ورزش صبحگاهی غذای سالمتری نیز بخورید.

مرتب نکردن رختخواب

مرتب کردن رختخواب به عنوان یک روتین صبحگاهی با افزایش سطح خلاقیت شما در طول روز ارتباط دارد. البته مرتب نکردن آنها صدمه‌ای به سلامت شما نمی‌زنند اما ظاهراً این عادات سالم کوچک می‌تواند عکس العمل‌های خوبی را در شما به وجود بیاورد و باعث شود که در آینده تصمیمات بهتری بگیرید. بنابراین قبل از هر چیز تخت خواب خود را مرتب کنید و در مورد این فکر کنید که چگونه باید روز خود را آغاز کنید.

دوش آب داغ

اگر جزء افرادی هستید که عاشق حمام داغ هنگام صبح هستند، باید کمی تجدید نظر کنید. آب داغ حس آرامش بر روی بدن دارد اما استفاده از آن هنگام صبح باعث می‌شود که در طول روز کندتر باشید، پس به جای آن از دوش آب سرد استفاده کنید تا را سرحال‌ترتان کند. مطالعات نشان می‌دهد که حوصله شما بعد از استفاده از آب سرد افزایش پیدا می‌کند. بدن ما هورمون آدرنالین را برای تولید انرژی آزاد می‌کند که معمولاً بعد از آب سرد ترشح می‌شود.

اخبار داغ مرتبط:

قرار گرفتن در معرض نور قرمز صبحگاهی کاهش بینایی را بهبود می بخشد

فواید مصرف صبحگاهی نوشیدنی های سبز سم زدا

اشتباهات صبحگاهی که مانع پر انرژی بودن می‌شوند؟

منبع: نمناک