بهترین واکسن برای تزریق در دز سوم کدام است؟
یک فوق تخصص بیماری‌های عفونی گفت: این امر که بهترین واکسن برای تزریق در دز سوم کدام است به این موضوع بستگی دارد که افراد در دز‌های اول و دوم چه نوع واکسنی را تزریق کرده‌اند و اگر همان واکسنی که در دز‌های اول و دوم مورد استفاده قرار دادند، در دسترسشان است بهتر است همان را دریافت کنند و چنانچه آن واکسن در دسترس نبود این امکان وجود دارد که از پلتفرم‌های دیگر استفاده نمایند.

به گزارش علاج نیوز، مسعود مردانی در پاسخ به این سوال که بهترین واکسن برای تزریق در دز سوم کدام است؟، گفت: توصیه اصلی ما این است که همه افرادی که دو دز واکسن را دریافت کرده اند در موعد مقرر اقدام به تزریق دز سوم کنند چرا که ثابت شده است که بین ۴ تا ۶ ماه بعد از دریافت دز دوم سطح آنتی‌بادی افت می‌کند و از این رو افراد در معرض ابتلا قرار می‌گیرند.


این فوق تخصص بیماری‌های عفونی ادامه داد: این امر که بهترین واکسن برای تزریق در دز سوم کدام است به این موضوع بستگی دارد که افراد در دز‌های اول و دوم چه نوع واکسنی را تزریق کرده‌اند. اگر همان واکسنی که در دز‌های اول و دوم مورد استفاده قرار دادند، در دسترسشان است بهتر است همان را دریافت کنند. چنانچه آن واکسن در دسترس نبود این امکان وجود دارد که از پلتفرم‌های دیگر استفاده نمایند.


عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن اشاره به اینکه در برخی موارد تغییر نوع واکسن در دز سوم سبب افزایش میزان سطح آنتی بادی آزاد شده می‌گردد، افزود: بیشتر مردم ما واکسن سینوفارم که نوع ویروس غیرفعال شده است را تزریق کرده‌اند و اگر این واکسن در اختیارشان قرار گرفت می‌توانند مُجدداً همان را دریافت کنند و چنانچه در دسترسشان نبود این امکان وجود دارد که از واکسن‌هایی با پلتفرم‌های دیگر همچون آسترازنکا، اسپایکوژن و پاستووک که واکسن پروتئینی است و به نظر می‌رسد، اثربخشی مناسبی داشته باشد، استفاده کنند.

اخبار داغ مرتبط:

نوبت دوز سوم واکسن کرونا به افراد بالای ۴۰ سال رسید!

پاسخ ۸ سوال مهمی که باید درباره دوز سوم واکسن بدانید

تزریق دوز سوم واکسن کرونا ضروری است/ کدام نوع واکسن را بزنیم

منبع: میزان