منابع گیاهی غنی از ویتامین B۱۲
از آنجا که بدن انسان ویتامین B۱۲ تولید نمی کند، کارشناسان سلامت بر تامین این ویتامین از طریق رعایت رژیم غذایی سالم تاکید دارند.

به گزارش علاج نیوز، اما یکی از نگرانی‌های اصلی این است که گیاهخواران اغلب با کمبود ویتامین B۱۲ مواجه هستند زیرا شناخته شده‌ترین منابع خوراکی حاوی این ماده مغذی تخم مرغ، مرغ، گوشت است.


به گفته کارشناسان تغذیه، افراد گیاهخوار باید مراقب رژیم غذایی خود باشند و باید منابع غنی شده با ویتامین را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانند تا از کمبود ویتامین B۱۲ جلوگیری شود.


با توجه به اهمیت این ویتامین، در این مطلب فهرستی از برخی منابع گیاهی غنی از ویتامین B۱۲ گردآوری شده که می‌تواند بخشی از رژیم غذایی روزانه باشد:


اسفناج

اسفناج منبعی از مواد مغذی است که به رشد کلی و سلامت بدن کمک می‌کند.


چغندر

چغندر علاوه بر آنکه سرشار از آهن است منبع ویتامین B۱۲ نیز به حساب می‌آید و به همین دلیل است که متخصصان چغندر را بخشی از یک رژیم غذایی سالم و مفید می‌دانند.


نخود

برای افرادی که گوشت مرغ مصرف نمی‌کنند نخود بهترین جایگزین است. این ماده غذایی علاوه بر ویتامین B۱۲، سرشار از فیبر، پروتئین و چندین ماده مغذی ضروری دیگر است.


ماست

این فرآورده لبنی به دلیل پروبیوتیک‌های موجود در آن برای سلامت روده شناخته شده است. ماست کم چرب سرشار از ویتامین B۱۲ است. علاوه بر ماست، مقدار کافی از این ویتامین را می‌توان در شیر/پنیر کم‌چرب نیز مشاهده کرد. افراد گیاهخوار می‌توانند پنیر را با پنیر سویا و شیر را با شیر سویا جایگزین کنند.


آب پنیر

آیا آب پنیر را دور می‌ریزید؟ اگر جوابتان مثبت است، باید تجدید نظر کنید زیرا این مایع مفید، یکی از منابع غنی از پروتئین، ویتامین‌ها، ویتامین B۱۲ و مواد معدنی است.

اخبار داغ مرتبط:

کمبود ویتامین B12 با گیاهخواری

هشدار جدی برای کسانی که کمبود ویتامین B12 دارند

ویتامین‌های گروه B چه فوایدی دارند؟

منبع: ایسنا