کاهش خطر ابتلا به آلزایمر با سونا رفتن!
با افزایش سن خطر ابتلا به بیماری آلزایمر نیز بالا می‌رود، اگر می‌خواهید به این بیماری وحشتناک دچار نشوید باید راههای پیشگیری از این بیماری را بدانید.

به گزارش علاج نیوز، به تدریج که سن بالا می‌‌رود، خطر آلزایمر به سرعت افزایش پیدا می‌کند. طبق نظر متخصصان خطر آلزایمر بعد از ۶۵ سالگی با هر ۵ سال افزایش سن، ۲ برابر می‌شود. در ادامه درباره مزایای سونا رفتن صحبت می‌کنیم که می‌تواند از لحاظ ذهنی شما را سالمتر نگه دارد و باعث کاهش خطر مشکلات ذهنی و آلزایمر شود.


رفتن به سونا به طور منظم خطر آلزایمر را کاهش می‌دهد

طبق مطالعات انجام شده در سال ۲۰۲۰، قرار گرفتن در معرض بخار سونا می‌تواند برای جلوگیری از آلزایمر موثر باشد و این مطالعات در فنلاند انجام شده است و افراد را مورد آزمایش قرار دادند که میانسال بودند. سپس آنها را ۱۲ بار در ماه در معرض بخار سونا قرار دادند و متوجه شدند که خطر آلزایمر در آنها تا حد زیادی کاهش پیدا کرده است.

سونا می‌تواند فواید زیادی برای ذهن داشته باشد

سونا یکی از بهترین نوع حمامی است که می‌توانید انجام دهید. مردم فنلاند خودشان به طور منظم این اقدام را انجام می‌دهند و حدوداً ۱۵ دقیقه در معرض بخار سونا قرار می‌گیرند و همین باعث می‌شود که کمتر به آلزایمر مبتلا شوند.

سونا چه تاثیر مثبتی بر آلزایمر دارد؟

شاید تعجب کنید که سونا چگونه می‌تواند خطر آلزایمر را کاهش دهد. هنوز تحقیقات بیشتری مورد نیاز است تا به پاسخ این سوال برسیم اما به طور کل تغییرات متابولیک، تغییرات روانی و سلولی همگی روی عملکرد ذهن اثرگذار هستند و افزایش دما باعث ایجاد یک شوک گرمایی به افراد می‌شود و پروتئین‌های شوک گرمایی را به وجود می‌‌آورد که باعث تنظیم عملکرد سلول‌ها شده و نقش مهمی در کنترل و محافظت از تشکیل پروتئینی دارد. آشفتگی ساختار این پروتئین هم باعث ایجاد بیماری نورولوژیکی و ذهنی می‌شود اما از آنجایی که این بخار و گرما تعادل پروتئین‌ها را حفظ می‌کند، احتمال آلزایمر کاهش پیدا خواهد کرد.

البته سونا ممکن است که خطراتی هم داشته باشد

-طبق نظر متخصصان سونا رفتن می‌تواند خطر آلزایمر را تا حد زیادی کاهش دهد اما اگر بیش از سه بار در هفته انجام شود و فرد در دمای خیلی بالا قرار بگیرد، ممکن است به بیماری‌های دیگر مغزی دچار شود.
-اگر دما خیلی زیاد باشد، به مغز آسیب وارد می‌گردد و دمای بالاتر از ۱۰۰ درجه سلسیوس یا ۲۱۲ درجه فارنهایت تاثیر عکس و خطرناک روی افراد خواهد داشت.
-اکثر سوناها معمولاً دما را بین ۱۵۰ تا ۱۹۵ درجه فارنهایت قرار می‌دهند که بیش از این مقدار یا انجام زیادش در هفته آسیب زننده خواهد بود.

اخبار داغ مرتبط:

پیشگیری از آلزایمر با ۹ عادت قدرتمند

هورمون استروژن در زنان از آلزایمر پیشگیری می‌کند

این نوشیدنی ریسک ابتلا به آلزایمر را کاهش می‌دهد!