چیزی درمورد حافظه پوستتان می‌دانید؟
پوست بدن ما دارای حافظه است و این حافظه پوستی با آسیب‌هایی که بر اثر در معرض آفتاب قرار گرفتن روی پوست ایجاد می‌شود، مرتبط است.

به گزارش علاج نیوز، وجود حافظه پوستی، خطر آسیبدیدگی بیشتر پوست را با گذشت زمان تعیین می‌کند. آسیب به DNA سلولها زیاد می‌شود و با گذشت زمان متوقف کردن آن دشوار خواهد شد. حافظه پوستی واقعی بوده و فقط یک اصطلاح شاعرانه یا نام یک رمان نیست و پدیده‌ای است که متخصصین پوستی به آن توجه بیشتری می‌کنند.
حافظه پوست با قرار گرفتن در معرض آفتاب و آسیب‌هایی که بعداً رخ می‌دهد، ارتباط دارد. پوست وسیع‌ترین اندام در بدن انسان است. در واقع ابعاد آن تقریبا ۲٫۴۳ متر و وزن آن ۴ کیلوگرم است.

لایه‌های تشکیل دهنده پوست


-هیپودرم
-درم
-اپیدرم

این اندام‌ها به عنوان سدی در برابر سطح بیرونی پوست عمل می‌کنند و از ما در برابر تاثیرات تهاجمی و تغییرات محیطی محافظت خواهند کرد. علاوه بر این، نقش مهمی در ظاهر و حتی عزت نفس ما دارد. وقتی در آئینه نگاه می‌کنیم، در واقع قسمت بزرگی از بافت پوستی خود را می‌بینیم.
بسیاری از افراد به مراقبت پوستی و در عین حال محافظت از آن در برابر آفتاب توجهی نمی‌کنند. در ادامه مقاله، قصد داریم توضیح دهیم که حافظه پوستی چیست تا اهمیت آن را بیشتر درک کنید.

حافظه پوستی شامل چه چیزهایی می‌شود؟

حافظه پوستی پدیده‌ای بسیار جالب است البته همانند حافظه مغزی نیست. در عوض ما در مورد این واقعیت صحبت می‌کنیم که اگر پوست در معرض آفتاب زیادی قرار بگیرد، در آینده بیشتر در معرض آسیب‌های پوستی قرار خواهد گرفت.
به عبارت دیگر کسانی که در برابر آفتاب محافظتی ندارند، پس از سال‌ها ضایعاتی روی پوستشان نمایان خواهد شد. بزرگ‌ترین مشکل اینجاست که این ضایعات بعضی مواقع می‌توانند خوش‌خیم باشند یا در برخی موارد دیگر، پیش سرطانی یا حتی سرطانی باشند.
زمانِ بودن در معرض آفتاب، حتی ممکن است متوجه نشوید که دچار آفتاب سوختگی شده‌اید اما این باعث نمی‌شود که این ضایعات ظاهر نشوند. به همین دلیل مهم است که متناوباً از کرم ضد آفتاب با فاکتور محافظتی (SPF) حداقل ۳۰ در تمام قسمت‌های بدنتان استفاده کنید.

حافظه پوستی چگونه کار می‌کند؟

اشعه ماورابنفش حاصل از نور خورشید از ضخامت پوست عبور کرده و به دو نوع تابش مختلف تقسیم می‌شود که عبارتند از :UVA و UVB.
اشعه UVA قادر است از طریق ابر و حتی شیشه عبور کرده و به لایه میانی پوست برسد.
این نوع از اشعه، با نفوذ بسیار عمیق در فرآیندهای پیری ناشی از نور آفتاب و لکه‌های خورشیدی مرتبط است. به همین ترتیب، می‌تواند با آسیب به DNA و جهش سلولی؛ باعث سرطان پوست شود.
اشعه UVB مسئول آفتاب سوختگی است زیرا آنها توانایی نفوذ به پوست را ندارند و فقط به اپیدرم می‌رسند. با این وجود، ممکن است مربوط به سرطان پوست نیز شوند. بنابراین باید خود را در برابر هر دو نوع اشعه محافظت کنید.
مفهوم حافظه پوستی مبتنی بر این واقعیت است که این اشعه‌ها DNA سلول‌ها را تغییر می‌دهند. در ابتدا آن چه اتفاق میفتد این است که آسیب به DNA خود ترمیم می‌شود. با این حال و با گذشت زمان خسارات افزایش یافته تا به جایی می‌رسد که غیر قابل جبران خواهد شد. هنگامی که روند جبران سلول به پایان می‌رسد، سرطان ظاهر می‌شود.

همیشه از پوست تان مراقبت کنید

حافظه پوستی از زمان تولد وجود دارد. هنگامی که کودکان در معرض نور خورشید بدون هیچ محافظی قرار می‌گیرند، خطر آسیب حتی بیشتر هم می‌شود. به همین دلیل مراقبت پوستی در مواقعی از روز که میزان اشعه‌ها بیشتر است، بسیار مهم می‌باشد.
در عین حال باید توجه داشته باشید که حافظه پوستی و سرطان پوست با یکدیگر ارتباط زیادی دارند. داشتن پوستی روشن و چشم‌های رنگی از عوامل خطر هستند اما افراد دارای پوستی تیره نیز از این قضیه مستثنی نخواهند بود.
مشکلات بسیاری وجود خواهد داشت که سرطان پوست یکی از شایع‌ترین آنها است. بنابراین هرگز محافظت از پوست خود را فراموش نکنید. علاوه بر این از برنزه کردن با اشعه ماورابنفش نیز به دور باشید و به یاد داشته باشید، اگر چه ممکن است فوراً آسیب نبینید اما با گذشت زمان ظاهر خواهند شد.
بنابراین امروز از پوست خود محافظت کنید تا در دراز مدت سالم بماند.

اخبار داغ مرتبط:

۱۰ اشتباه رایج در مورد مراقبت از پوست

رهایی از خشکی پوست با چند راهکار خانگی

بهترین روتین پاکسازی پوست چیست؟