با چند عدد بالش بخوابیم؟
برخی از ما عادت داریم تا در حین خوابیدن از چند بالش بصورت همزمان استفاده کنیم. اما آیا استفاده از چند بالش برای سلامت ما مضر می باشد؟

به گزارش علاج نیوز، بیشتر افراد تمایل دارند که شب‌ها از دو عدد بالش استفاده کنند. اما متخصصان بر این عقیده هستند که خوابیدن با یک بالش کافی است. هدف اصلی بالش این است که کمی سر شما را بالا نگه دارد تا گردن و ستون فقرات شکل مناسبی داشته باشند. از طرفی راه تنفس باز باشد. اگرچه همه چیز بستگی به پوزیشن خواب و ترجیح شخصی شما دارد و باید اصولی را هم در این بین رعایت کنید، اما بعضی از افراد از چند عدد بالش در اطراف خود هنگام خواب استفاده می‌کنند و احساس راحتی بیشتری دارند. به نظر شما درست‌ترین کار چیست؟ در ادامه در این باره توضیح خواهیم داد.


کسانی که به پهلو می‌خوابند، باید از چند عدد بالش هنگام خواب استفاده کنند؟

خوابیدن به پهلو رایج‌ترین نوع پوزیشن خواب است. کسانی که به پهلو می‌خوابند، باید از دو عدد بالش برای راحتی و افزایش کیفیت خواب استفاده کنند. دو عدد بالش را نباید زیر سر بگذارید، بلکه یک بالش را زیر سر و بالش دیگر را بین زانوها قرار دهید. افرادی که به پهلو می‌خوابند، با قرار دادن یک بالش بین زانوها فشار کمتری به ستون فقرات وارد می‌کنند. همچنین فشار کمتری به لگن و قسمت پایین کمر وارد می‌شود و همین باعث می‌شود که خواب راحت تر و با کمترین آسیب را تجربه کنند.

افرادی که طاق باز می‌خوابند، باید از چند عدد بالش هنگام خواب استفاده کنند؟

استفاده از یک بالش کوچک یا متوسط با ضخامت بین ۵ تا ۱۰ سانتی‌متر برای کسانی که طاق باز می‌خوابند، مناسب است. این بالش سلامت ستون فقرات را در قسمت شانه و کمر بیش از همیشه تضمین می‌کند. افرادی که طاق باز می‌خوابند، باید بالشی را انتخاب کنند که بین شانه‌هایشان قرار بگیرد و مانع از چرخش آنها در طول خواب شود.
بالشی که بیش از حد ضخیم باشد و ارتفاع زیادی داشته باشد، عاملی برای گردن درد و درد ستون فقرات برای این افراد خواهد بود.
بالش بیش از حد کم ارتفاع و نازک، از گردن آنها محافظت نمی‌کند و کمر آنها نیز به مشکل می‌خورد. بالش‌هایی که وسط آنها کمی گود است، برای افرادی که طاق باز می‌خوابند، گزینه مناسبی خواهد بود و گردن درد آنها را کاهش می‌دهد. البته توصیه می‌شود که این افراد یک عدد بالش دیگر هم برای زیر زانوهایشان در نظر داشته باشند تا ستون فقرات، شکل انحنای خودش را حفظ کند و راحتی بیشتری را احساس کنند.


افرادی که دمر می‌خوابند، باید از چند از بالش استفاده کنند؟

افرادی که عادت دارند روی شکم می‌خوابند، باید یک عدد بالش برای زیر شکم خود داشته باشند. این بالش باید خیلی نازک و کم ارتفاع باشد و بهتر است که ارتفاع آن را کمتر از ۷ سانتی متر در نظر بگیرند ؛ وگرنه به گردن آسیب وارد می‌شود. این پوزیشن کمی به کمر و ستون فقرات آسیب وارد خواهد کرد.
افرادی که دمر می‌خوابند، معمولاً از گردن درد و شانه درد رنج می‌برند. استفاده از بالش بلند یا ضخیم برای این افراد باعث گردن درد و کمردرد خواهد شد و خواب راحت شبانه را از آنها می‌گیرد. استفاده از بالش‌هایی که در میز ماساژ استفاده می‌شود و وسط آن یک حفره بزرگ قرار گرفته است، برای این پوزیشن ایده‌آل است. اگرچه که همه از این پوزیشن و این بالش‌ها استفاده نمی‌کنند. برای این که این افراد بتوانند راحت بخوابند، بهتر است که پوزیشن خود را به صورت طاق باز یا پهلو تغییر دهند؛ وگرنه دچار دردسر و مشکل خواهند شد.

آیا خوابیدن با چند عدد بالش اشتباه است؟

خوابیدن با چند عدد بالش در زیر سر، مضرات بیشتری نسبت به مزایای آن دارد زیرا باعث درد زیاد در قسمت کمر ، شانه و گردن می‌شود، و انحنای ستون فقرات را به هم می‌ریزد. به جای اینکه از چند عدد بالش استفاده کنید، بهتر است که بالش‌های با کیفیت انتخاب کنید تا عادات خوابیدن شما بهبود پیدا کند. چند تا بالش زیر سر، بیش از حد گردن و سر را بالا نگه می‌دارد و شما با گردن درد و کمر درد مواجه خواهید شد. اگر با ارتفاع بالش مشکل دارید، و بالش شما بیش از حد تخت است، حتماً باید آن را عوض کنید. از طرفی بالش بیش از حد بلند، هم برای شما مشکل ایجاد خواهد کرد.

اخبار داغ مرتبط:

کارهایی که باید برای داشتن خوابی راحت انجام دهید

خواب بی‌کیفیت، حس پیری القا می‌کند

اگر بی‌ خوابی مزمن دارید، حتماً بخوانید!