خطرات و معایب کاشت مو به روش میکروگرافت
کاشت مو به روش میکروگرافت هیچ تاثیری بر ریزش موی ژنتیکی فرد ندارد. پس از کاشت مو، ریزش مو به دلیل ژنتیک ارثی ادامه خواهد داشت و ادامه ریزش مو ممکن است باعث نازک شدن موهای متراکم در پشت، پهلوها و به خصوص بالای سر شود.


به گزارش علاج نیوز، کاشت مو به روش میکروگرافت یا پیوند فولیکولی یک تکنیک زیبایی شناختی برای پر کردن مجدد پوست سر با مو در مناطقی است که آلوپسی یا ریزش موی شدید وجود دارد اما این روش معایبی دارد که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم.

دیدن نتایج کاشت مو به روش میکروگرافت زمان‌بر است

در این روش موهای فولیکول‌های تازه پیوند شده معمولاً اندکی پس از جراحی می‌ریزند و ۳ تا ۵ ماه بعد موهای جدید از فولیکول‌های پیوند شده شروع به رشد می‌کنند. این به این دلیل است که عمل جراحی معمولاً باعث می‌شود فولیکول‌های موی پیوند شده وارد فاز تلوژن یا «استراحت» چرخه رشد مو شوند، که طی آن فولیکول‌های مو اتصالات خود را با خونرسانی در پوست سر برقرار می‌کنند. در پایان مرحله تلوژن، موهای جدید برای یک دوره طبیعی حدود پنج سال رشد می‌کنند تا مرحله استراحت بعدی دوباره روند رشد را شروع کند.

جلسات اضافی پیوند مو

یک جلسه میکروگرافت واحد فولیکولی ممکن است برای برخی از بیماران کافی نباشد. تنها مقدار محدودی از گرافت‌ها را می‌توان در یک جلسه میکروگرافت پیوند داد و ممکن است برای افزودن تراکم مورد نظر برخی از بیماران، نیاز به اقدامات بیشتری باشد. همچنین، با پیشرفت ریزش مو در طول سال‌ها، ممکن است در آینده جلسات پیوند بیشتری موردنیاز باشد.

فواصل شش تا نه ماهه

برنامه درمانی میکروگرافت نتایج فوری ایجاد نمی‌کند. اکثر برنامه‌های درمانی میکروگرافت با ۲ یا گاهی ۳ جلسه‌ی درمانی طراحی می‌شوند که هر جلسه بین ۶ تا ۹ ماه فاصله دارد. فواصل جلسات میکروگرافت به گرافت‌های قرار داده شده در جلسه قبل اجازه می‌دهد تا رشد کرده و پوششی برای پیوندهای جدید فراهم کنند. در نظر گرفتن زمان کافی بین جلسات میکروگرافت نیز به دستیابی به بیشترین میزان بقا برای گرافت‌های پیوندی کمک می‌کند. قرار دادن بسیاری از گرافت‌ها خیلی نزدیک به هم، آن هم در یک جلسه، این خطر را افزایش می‌دهد که گرافت‌ها تغذیه کافی را دریافت نکنند و ممکن است نتوانند زنده بمانند. معمولاً بین جلسات، ۶ تا ۹ ماه فرصت داده می‌شود تا به گرافت‌های تازه پیوند شده اجازه داده شود اتصالات خود را با جریان خون برقرار کنند، فرآیندی که به عنوان کاپیلاریزه کردن مجدد شناخته می‌شود.

احتمال ادامه ریزش مو

کاشت مو به روش میکروگرافت هیچ تاثیری بر ریزش موی ژنتیکی فرد ندارد. پس از کاشت مو، ریزش مو به دلیل ژنتیک ارثی ادامه خواهد داشت و ادامه ریزش مو ممکن است باعث نازک شدن موهای متراکم در پشت، پهلوها و به خصوص بالای سر شود.

ظاهر غیرطبیعی بلافاصله پس از جراحی

فرآیند میکروگرافت معمولاً بلافاصله پس از جراحی، کمی ظاهری غیرطبیعی ایجاد می‌کند، اگرچه بیماران با سرعت‌های متفاوت بهبود می‌یابند. معمولاً پوسته هایی از خون خشک شده وجود دارد که می‌تواند ظاهر فرد را برای یک یا دو روز یا بیشتر پس از عمل، تحت تأثیر قرار دهد. این پوسته‌ها معمولاً پس از چند روز بهبودی شسته می‌شوند.

عوارض احتمالی در کاشت مو به روش میکروگرافت

خطرات عوارض مربوط به هر جراحی وجود دارد. کاشت مو به روش میکروگرافت شامل برش جزئی بافت‌های پوست است. خطر بی‌حسی موقت، و گاهی‌اوقات اما به ندرت، از دست دادن جزئی و دائمی حس در پوست سر پس از جراحی وجود دارد.

اخبار داغ مرتبط:

مزایای کاشت مو به روش میکروگرافت

عوارض کاشت مو در زنان

مراحل کاشت مو و خطرات آن را جدی بگیرید

مترجم: آیدا نوروزی