ارتباط کرونا با مشکلات خواب و خستگی
نتایج مطالعه جدید، رابطه بین عفونت کووید۱۹ و مشکلات خواب و خستگی را نشان می دهد.

به گزارش علاج نیوز ؛ محققان اخیراً سوابق سلامتی حدود ۱۲ میلیون نفر در بریتانیا را تجزیه و تحلیل کردند تا بررسی کنند که آیا ارتباطی بین عفونت کووید ۱۹ و شرایط روانپزشکی وجود دارد یا خیر. به گزارش مدیکال نیوز تودی،در این مطالعه، محققان دانشگاه منچستر بریتانیا به ارتباط بین عفونت کرونا و مشکلات خواب طولانی مدت و خستگی پی بردند، اما هیچ ارتباطی با مشکلاتی مانند افسردگی، آسیب به خود و اضطراب نیافتند.


تحقیقات نشان می‌دهد که بسیاری از افراد پس از ابتلاء به کرونا دچار خستگی، مه مغزی و مشکلات خواب می‌شوند. مطالعات دیگر بدتر شدن سلامت روان را گزارش کرده اند.


مطالعه حاضر شامل داده‌های حدود ۱۲ میلیون نفر بوده است. نویسندگان این مطالعه پیامدهای سلامت روانی افرادی را که آزمایش کرونا مثبت داشتند با افرادی که آزمایش آنها منفی بود، مقایسه کردند.


دکتر «ماتیاس پیرس»، سرپرست تیم تحقیق، می‌گوید: «یافته‌های مربوط به مشکلات خواب و خستگی همان چیزی بود که ما پیش‌بینی می‌کردیم. خستگی به طور خاص با سایر ویروس‌های جدی، مانند سندرم تنفسی حاد شدید (SARS) و سندروم تنفسی خاورمیانه (MERS)، و همچنین مننژیت، هپاتیت، و تب غده‌ای نیز مرتبط است.»


پس از در نظر گرفتن عوامل مختلف از جمله قومیت، وضعیت سیگار کشیدن و BMI، نویسندگان مطالعه دریافتند که ۱.۴ درصد از افراد با نتایج آزمایش مثبت در طول ۶ ماه دچار عوارض روانپزشکی بودند، در حالی که این مسئله برای ۰.۹ درصد از افرادی که آزمایش کرونا شأن منفی بود، اتفاق افتاد.


به گفته محققان، بروز اختلالات خواب پس از ابتلاء به کرونا ممکن است به دلیل پاسخ‌های التهابی یا اختلال عملکرد سد خونی مغزی باشد.

اخبار داغ مرتبط:

تاثیر کتابخوانی بر سلامت روان/ درمان اختلالات بی‌خوابی

ارتباط اختلال در خواب با خطر ابتلا به افسردگی و شیزوفرنی

عوارض خطرناک کم خوابی